Aktualności

PREWENCYJNE SPOTKANIA Z MŁODZIEŻĄ

Data publikacji 25.04.2024

Zielonogórscy policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich przez cały rok szkolny spotykają się z uczniami szkół średnich w powiecie zielonogórskim rozmawiając o różnych aspektach bezpieczeństwa. Najczęściej poruszanymi zagadnieniami są uzależnienia, cyberprzemocy, handel ludźmi oraz odpowiedzialność karna nieletnich. W ostatnich dniach podinspektor Wioletta Sokołowska-Domagała odwiedziła uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 4 oraz Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze.

Policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze każdego roku spotykają się z uczniami placówek oświatowych w naszym powiecie rozmawiając o różnych aspektach bezpieczeństwa. Policjanci biorą również udział w szkoleniach dla pedagogów i nauczycieli oraz spotykają się z rodzicami. Często w spotkaniach biorą udział również policjanci z innych służb – np. z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową, czy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą.

Przez cały rok szkolny w ramach działań edukacyjnych adresowanych do młodzieży szkół, policjanci średnich Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze spotkają się z młodzieżą z różnych placówek oświatowych na terenie naszego powiatu. W ostatnich dniach podinspektor Wioletta Sokołowska-Domagała prowadziła zajęcia dla klas II i III w Liceum Ogólnokształcącym nr 4 oraz Zespole Szkół Technicznych w Zielonej Górze.

Jednym z ważnych omawianych zagadnień jest cyberprzemoc. Podczas spotkań młodzież dowiaduje się jak identyfikujemy cyberprzemoc, jak sobie z nią radzić i dlaczego nie wolno jej stosować. Podczas zajęć prezentowany jest film, w którym pokazano zarówno odczucia osoby doznającej cyberprzemocy, jak i mechanizmy działania sprawców. W materiale filmowym zaprezentowane zostały także sposoby ustalania sprawców cyberprzemocy przez Policję, aby uświadomić młodzieży, że w sieci nikt nie pozostaje anonimowy.  

Kolejnym poruszanym podczas spotkań z młodzieżą tematem jest odpowiedzialność karna nieletnich. Uczniowie dowiadują się czym jest odpowiedzialność karna osób nieletnich, jakie kary może nałożyć sąd na osobę nieletnią i które z zachowań mogą być zakwalifikowanie jako demoralizacja. Młodzi ludzie często nie mają świadomości, że od 13 do 17 roku życia za popełnione przestępstwa i wykroczenia mogą odpowiadać przed sędzią wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego, który może zastosować wobec sprawcy czynu środki wychowawcze lub poprawcze. Natomiast po ukończeniu 17 lat młodzi ludzie ponoszą taką samą odpowiedzialność jak dorośli.  

Podczas prowadzonych spotkań z młodzieżą szczególną uwagę policjanci zwracają także na problematykę uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Najważniejszymi celami prowadzonych zajęć dydaktycznych jest przedstawienie zagrożeń związanych z kontaktem ze środkami psychoaktywnymi (nikotyna, alkohol, narkotyki ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem Nowych Substancji Psychoaktywnych - dopalaczy) w aspekcie ich wpływu na funkcjonowanie w sferze psychofizycznej, a także w aspekcie przepisów prawnych. Istotnym celem jest również rozbudzanie wzrostu świadomości młodzieży w zakresie problematyki uzależnień i ich konsekwencji społecznych oraz propagowanie oddziaływań profilaktycznych kształtujących umiejętności przewidywania zachowań własnych i innych osób.

Powrót na górę strony