Aktualności

5 kierujących po alkoholu zatrzymanych w godzinę przez policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 15.02.2024

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskie komendy miejskiej Policji od wczesnych godzin porannych rozpoczęli dzisiaj (15.02) działania „Trzeźwy Kierowca”. Punkt kontroli stanu trzeźwości zaplanowali na drodze krajowej 27 na odcinku pomiędzy Zieloną Górą, a Nowogrodem Bobrzańskim, a także w Ochli. W ciągu zaledwie godziny zatrzymali 5 kierujących.

 

Dzisiaj rano od godziny 5, policjanci ruchu drogowego rozpoczęli działania wojewódzkie „Trzeźwy Kierowca”. Częste kontrole stanu trzeźwości organizowane przez zielonogórskich policjantów w różnych miejscach miasta i powiatu przyczyniły się do tego, że coraz mniej osób wsiada za kierownicę po alkoholu. To ogromnie cieszy mundurowych, jednak dzisiejszy wczesny poranek pokazał, że nadal jest jeszcze wiele do zrobienia w tym temacie. Ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu, policjanci zatrzymali w ciągu zaledwie pierwszej godziny swojej pracy aż 5 pijanych kierujących. Jeden z nich kierował mając ponad promil alkoholu w organizmie, w przypadku pozostałych kierujących wartości były nieco niższe.

Dzisiejsze działania pokazały, że mimo poważnych konsekwencji, są kierowcy, którzy decydują się na jazdę po wcześniejszym spożyciu alkoholu, dlatego też mundurowi z zielonogórskiej drogówki zaplanowali na następne dni intensywne działania w różnych miejscach i dzielnicach miasta. 

Zatrzymani przez policjantów na tak zwanym „podwójnym gazie” tłumaczyli się najczęściej brakiem świadomości, że alkohol, który spożywali dzień wcześniej, znajduje się jeszcze w ich organizmach i ma wpływ na zachowanie za kierownicą. Przypominamy więc, że w zależności od spożytej ilości, czasu i predyspozycji, alkohol może się znajdować w organizmie nawet 24 godziny od jego spożycia.

Szacuje się, że prawie 80% nietrzeźwych kierujących to osoby na tzw. kacu. Niewielu sprawców zatrzymanych za jazdę w stanie nietrzeźwości zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko ich zdolności motoryczne nie są na poziomie pozwalającym im kierować, ale że w ich organizmie nadal znajduje się alkohol.

Przypominamy, że konsekwencje takich zachowań jak jazda po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie nietrzeźwości – powyżej pół promila -  otrzymuje obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tys. zł grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. O ostatecznym wymiarze kary zawsze decyduje sąd rejonowy.

 

Powrót na górę strony