Aktualności

Świadomy senior, to bezpieczny senior – Debata społeczna w Kargowej

Data publikacji 09.02.2024

Komisariat Policji w Sulechowie był organizatorem debaty społecznej z seniorami, która odbyła się wczoraj (8 lutego) w Gminnym Centrum Kultury w Kargowej. To kolejna z cyklu debat dla mieszkańców pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”, organizowanych od wielu już lat na terenie miasta i powiatu. Dzięki takim spotkaniem policjanci zwiększają świadomość społeczną dotyczącą w cyberzagrożeń oraz niebezpieczeństw czyhających na seniorów ze strony oszustów.

Wczorajsza debata z seniorami w Kargowej, była już kolejną, która dotyczyła tego tematu. W związku z tym, ze oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby działania i podstępem wyłudzają pieniądze już nie tylko od seniorów, dlatego takie spotkania muszą być cyklicznie powtarzane, aby zwiększyć świadomość społeczną wszystkich grup wiekowych. Seniorzy coraz więcej i chętniej korzystają z Internetu, dzięki czemu mogą robić zakupy, opłaty czy kontaktować się ze znajomymi przez portale społecznościowe. Niestety nie zawsze zdają obie sprawę z czyhających w sieci zagrożeń. Nie wiedzą, że niewinnie wyglądająca reklama, która zachęca do inwestowania swoich oszczędności, to nic innego jak podstęp oszusta. Głównym celem debaty, którą zorganizowali policjanci z komisariatu w Sulechowie, było przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu i w kontaktach z osobami obcymi, ale także uświadomienie seniorom skali zagrożeń.

 W debacie wzięli udział: Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze młodszy inspektor Tomasz Szuda, Komendant Komisariatu Policji w Sulechowie komisarz Monika Nowakowska, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji podinspektor Małgorzata Stanisławska oraz kierownik Posterunku Policji w Kargowej aspirant sztabowy Artur Brzozowski i dzielnicowi młodszy aspirant Maciej Oczujda i sierżant Adrian Krawczuk.

Najważniejszym celem spotkania było omówienie mechanizmów działania oszustów działających w sieci i „łowiących” swoich klientów, a także przypomnienie mechanizmu manipulacji metodą „na wnuczka” i „na policjanta”,  jak również omówienie sposobów jakimi posługują się przestępcy podszywając się pod pracowników banków. Podinspektor Małgorzata Stanisławska podczas prelekcji przybliżyła metody jakimi posługują się przestępcy wykorzystujący wspomniane sposoby i metody, jak również opowiedziała o nowych sposobach i legendach jakie stosują oszuści, a na poparcie swoich tez przedstawiła kilka prawdziwych historii, aby zobrazować jak wyrachowani są przestępcy i w jaki bezwzględny sposób działają wybierając na swoje ofiary osoby starsze. W dalszej części wykładu opowiedziała o innych oszustwach dokonywanych przez Internet, a także za pomocą telefonów komórkowych, jak smsy z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi zaległości w różnych opłatach oraz fałszywymi linkami do stron hakerskich oraz podawanie się za pracowników banków i wyłudzanie w ten sposób pieniędzy od nieświadomych ofiar. Na zakończenie przedstawione zostały sposoby zachowania, które mogą pomóc seniorom  zabezpieczyć się przed przestępstwami tego typu.

Spotkanie było już kolejnym z cyklu, jednak mimo tego mieszkańcy zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych. Poinformowali policjantów o tym, że dzięki takim właśnie debatom mają większą świadomość potencjalnych zagrożeń i wiedzą jak się przed nimi obronić. Mieszkańcy bardzo aktywnie uczestniczyli w debacie tak, że nie brakowało chętnych do zabrania głosu. Niektórzy opowiedzieli też własne historie o próbach oszustw na ich szkodę.

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
Powrót na górę strony