Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

Data publikacji 26.09.2019

Dzisiaj /26.09/, już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja pod nazwą EDWARD (European Day Without A Road Death), czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Do działań również aktywnie włączyli się zielonogórscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Działania potrwają całą dobę.

Głównym celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym do zera czyli promowanie przyjętej w wielu krajach europejskich „wizji zero”. Założenie to jest trudne do osiągnięcia w praktyce, ale takie wzmożone działania policji wielu krajów na europejskich drogach, mają przede wszystkim zwrócić uwagę na problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Działania EDWARD przypadają po Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Są one koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego – TISPOL i mają akceptację Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC), a skupiają wokół siebie europejskich policjantów, których głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

W tym roku, od 19 do 26 września, projekt EDWARD dodatkowo wspierany jest emisją spotów na ekranach firmy Screen Network S.A. z hasłami kampanii skierowanymi do uczestników ruchu drogowego: „Kierowco zwolnij! Prędkość zabija!”, „Jedź bezpiecznie - wszystko inne może poczekać!”, „Stop agresji na drodze!”, „Nie używaj telefonu w trakcie jazdy”, „Zapnij pasy! Bezpieczeństwo jest najważniejsze”, „Zdejmij rękę z gazu!”, „Nie wybieraj drogi na skróty”. Jest to już kolejna akcja Policji, którą wspiera firma Screen Network.

Zielonogórscy policjanci podczas działań zwrócą szczególną uwagę na przekraczanie prędkości – co jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu czy też inne nieprawidłowe manewry. Ponadto policjanci będą kontrolować stan trzeźwości kierujących.

Obecność tak dużej liczby policjantów podczas działań EDWARD na drogach naszego kraju, ale także drogach europejskich ma oddziaływać na kierujących prewencyjnie, ale także przypominać o tym, że to przede wszystkim od ich zachowania w ruchu drogowym zależy bezpieczeństwo, a tym samym zdrowie czy życie ludzkie.