Bezpieczny Senior na działkowych wczasach - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Bezpieczny Senior na działkowych wczasach

Data publikacji 04.07.2019

Zielonogórscy policjanci spotkali się wczoraj z seniorami wypoczywającymi na „Wczasach na działkach” zorganizowanych przez Lubuski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Policjanci poruszali z seniorami tematy związane z ich bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w domu, ale również ostrzegali przed oszustami.

 

Lubuski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej na jednym z zielonogórskich ogrodów działkowych zorganizował dla seniorów „Wczasy na działkach”. Wczoraj dzień wczasowy upłynął pod znakiem bezpieczeństwa – na spotkanie z uczestnikami zostali zaproszeni policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

 


Policjanci rozmawiali z seniorami o ich codziennym bezpieczeństwie. W rozmowach poruszane były tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza bezpieczeństwa osób pieszych oraz znaczenia elementów odblaskowych. Omówione zostały zasady bezpiecznych zachowań w codziennym życiu, bezpieczeństwo danych osobowych oraz mienia. Jednak najwięcej uwagi poświęcono działalności tej grupy przestępców, którzy oszukując osoby starsze, wyłudzają od nich pieniądze, pozbawiając ich niekiedy dorobku całego życia. Uczestnikom spotkania przedstawiono najczęstsze metody stosowane przez oszustów, jak np.: "na wnuczka", "na policjanta", "na inkasenta", ale również przestrzegano przed domokrążcami, którzy korzystając z nieuwagi właścicieli mieszkań okradają ich.

 

Seniorzy uczestniczący w spotkaniu aktywnie dzielili się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiadając  o sytuacjach, które ich spotkały. Policjanci poprosili uczestników spotkania o dzielenie się wiedzą z innymi seniorami w rodzinie i sąsiedztwie.