„WIOSNA NA DROGACH” – w powiecie zielonogórskim - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

„WIOSNA NA DROGACH” – w powiecie zielonogórskim

Data publikacji 12.04.2019

Wczoraj na drogach powiatu zielonogórskiego odbyła się druga już akcja lubuskiej policji „Wiosna na drogach”. Policjanci KMP w Zielonej Górze wsparci przez kolegów z SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. sprawdzali stan trzeźwości kierujących oraz kontrolowali prędkość przez kilka godzin w wielu miejscach jednocześnie.

 

Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego to jeden z priorytetów działania Policji w całym kraju. Wczoraj było ono chronione szczególnie – 46 policjantów jednocześnie w wielu miejscach na drogach zielonogórskiego powiatu prowadziło działania „Wiosna na drogach”.  Takie działania lubuskich policjantów będą regularnie powtarzane w całym województwie, bowiem jak pokazują wieloletnie badania – im wyższa temperatura powietrza, tym większe prędkości rozwijają kierujący pojazdami. 

 

Dzięki coraz lepiej rozwiniętej infrastrukturze dróg, po naszym kraju jeździ się coraz bardziej bezpiecznie i komfortowo. Jednak co wykazują statystyki – najczęściej przyczyną wypadku jest zachowanie człowieka. Od lat zielonogórscy policjanci ruchu drogowego również prowadzą różne działania aby zarówno dyscyplinować kierujących – ale również oddziaływać prewencyjnie. To właśnie w naszym powiecie zaczęły się duże akcje „Trzeźwych Poranków”, gdzie kontrolowano stan trzeźwości kilkuset kierujących w krótkim czasie. W pierwszych akcjach zatrzymywano nawet ponad 10 nietrzeźwych, teraz takie działania mogą się zakończyć bez zatrzymanych kierujących.

 

Pozostaje jednak nieustająco problem nadmiernej prędkości – głównej przyczyny wypadków drogowych.  Również takie działania prowadzą wielokrotnie w ciągu miesiąca zielonogórscy policjanci. Wyposażeni w sprzęt – zarówno samochody z video rejestratorami, jak również w nowoczesne laserowe mierniki prędkości – niemal codziennie zatrzymują kolejnych kierujących przekraczających dozwoloną prędkość.

 

We wczorajszych działaniach „WIOSNA NA DROGACH” w powiecie zielonogórskim wzięło udział 46 policjantów ruchu drogowego oraz oddziałów prewencji rozlokowanych w kilkunastu punktach na drogach.  Sprawdzali głównie prędkość i trzeźwość kierowców. Ale również stan techniczny pojazdu czy prawidłowe zachowanie na drodze.

Policjanci sprawdzili trzeźwość ponad 1200 kierujących, skontrolowali 121 pojazdów, wystawili za wykroczenia drogowe 90 mandatów karnych, zatrzymali 4 dowody rejestracyjne oraz 3 prawa jazdy, w tym jedno za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Zatrzymanych zostało również trzech kierujących, którzy wcześniej wypili alkohol oraz mężczyzna, który kierował pod wpływem narkotyków, a ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.