Kierowco – bądź ostrożny na drodze jesienią - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Kierowco – bądź ostrożny na drodze jesienią

Data publikacji 12.10.2018

Prosimy wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Ze względu na zmieniającą się pogodę należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Apelujemy również do pieszych, aby pamiętali o elementach odblaskowych na ubraniach i ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię.

Jesienią warunki na drodze mogą zmienić się szybko, czekają nas zarówno mgły jak i deszcze i oślepiające ostre słońce. Nawierzchnia dróg może być śliska od opadów, a także z powodu błota czy zalegających liści. W takich warunkach nietrudno o kolizję czy wypadek. Niestety kierujący często zapominają o zachowaniu należytej ostrożności i przez to dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Na terenie Zielonej Góry i okolic notujemy po kilka zdarzeń drogowych dziennie. Są to przede wszystkim kolizje, ale także wypadki i potrącenia rowerzystów oraz pieszych, słabo widocznych w zapadającym zmierzchu.

Nie wszyscy kierujący dostosowują prędkość do warunków – jeżdżą za szybko, wyprzedzają w miejscach niebezpiecznych, nie zwracają uwagi na pieszych i rowerzystów, zajeżdżają drogę innym kierującym czy też wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Na skutek takich właśnie manewrów bardzo często dochodzi do wypadków i kolizji.

 

Kierowco pamiętaj:

 - dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,

- jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności jako kierowca w takich warunkach lepiej nie wyjeżdżaj samochodem,

- zaparowane szyby znacznie utrudniają nam widoczność, dlatego przed wyruszeniem na drogi dokładnie oczyść szyby oraz lusterka samochodu, by zapewnić sobie dobrą widoczność,

- na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża dlatego jadąc w korku zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu,

- włącz światła mijania i zadbaj żeby nie oślepiać innych,

- bądź uprzejmy na drodze! Pozwól innym kierującym, szczególnie wyjeżdżającym z osiedlowych uliczek włączyć się do ruchu.

 

Bezpieczeństwo pieszych. PAMIĘTAJ!

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.

2. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

3. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu).

4. WIDZIEĆ TO NIE TO SAMO CO BYĆ WIDOCZNYM. Piesi sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem.

5. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!

6. Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętajmy jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!

7. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.

8. Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.

9. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.

 

KIEROWCO! Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.