Aktualności

Winobranie 2018. Sprawcy przestępstw kryminalnych zatrzymani przez policjantów.

Data publikacji 13.09.2018

Ogromne zaangażowanie zielonogórskich policjantów w zapewnienie porządku i bezpieczeństwa podczas Winobrania skutkuje tym, że mimo bardzo dużej liczby uczestników jest bezpiecznie, natomiast osoby dopuszczające się przestępstw czy wykroczeń ponoszą stosowne konsekwencje. Sprawcy dwóch najpoważniejszych odnotowanych przestępstw zostali już zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Jeden z nich trafił decyzją do aresztu tymczasowego na 2 miesiące.

                Zielonogórscy policjanci co roku rozpoczynają przygotowania do zabezpieczenie winobrania już kilka miesięcy przed imprezą. Planują liczbę służb, rozmieszczenie patroli i zapotrzebowanie na policjantów z innych jednostek czy szkoły policyjnej, którzy będą ich wspierać w działaniach. Jak zwykle są doskonale przygotowani. Czasem trudno przewidzieć, jak zachowają się uczestnicy Winobrania, czy będą się spokojnie bawić, czy też wśród nich znajdą się osoby, które będą chciały „zrobić zadymę”. Jednakże policjanci podczas przygotowań zwykle zakładają, że może dojść do nieprzewidzianych  zdarzeń, dlatego w tym czasie planują dużo więcej służb, a koordynacją ich działań zajmuje się specjalnie powołany sztab winobraniowy.

                Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, doskonałemu rozpoznaniu i odpowiedniej dyslokacji służb, pomimo kilku zaistniałych incydentów, ich sprawcy zostali namierzeni, zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Tak było w przypadku sprawcy pobicia, do którego doszło w sobotę wieczorem w okolicy pomnika Bachusa. Wtedy to trzej mężczyźni pobili dwóch innych mężczyzn i dwie kobiety. Jeden z mężczyzn doznał poważniejszych obrażeń, ponieważ został przez napastników uderzony butelką w głowę.

Policjanci zatrzymali 17-letniego uczestnika bójki i przedstawili mu zarzuty. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze przychylił się do prokuratorskiego wniosku i aresztował mężczyznę na 2 miesiące. Trwają czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych uczestników bójki.

                Podobnie było w przypadku zdarzenia, do którego doszło w tym samym miejscu w pierwszą niedzielę Winobrania. Do wychodzącego ze sklepu mężczyzny podszedł nieznany sprawca i krzyknął, żeby mężczyzna dał mu pieniądze. Gdy ten odmówił, sprawca wyrwał mu portfel, zabrał pieniądze i uciekł. Łupem napastnika padło 1000 zł. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci służby kryminalnej natychmiast rozpoczęli działania operacyjne, które bardzo szybko przyniosły efekty. W ciągu kilku godzin po zdarzeniu ustalili kim jest sprawca, zatrzymali go, jak również odzyskali w całości skradzione pieniądze.

                Zatrzymanym okazał się 41-letni zielonogórzanin, znany Policji i wcześniej wielokrotnie notowany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został przesłuchany, usłyszał zarzuty, jednak nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.