Sprawdź czy możesz prowadzić - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Sprawdź czy możesz prowadzić

Data publikacji 01.05.2018

Zachęcamy zielonogórzan i gości bawiących się na majówkowych imprezach do samodzielnego sprawdzania poziomu alkoholu w organizmie za pomocą wygodnych i dostępnych w naszych jednostkach Policji urządzeń Alco Blow.

Piękna pogoda i dni wolne od pracy zachęcają do organizowania towarzyskich spotkań. Ale nawet w czasie zabawy nie możemy tracić zdrowego rozsądku – tak żeby pozostały nam jedynie miłe wspomnienia z tegorocznej majówki. Kierujący pojazdami muszą pamiętać o obowiązującym w Polsce prawie. Zachęcamy żeby przed wyruszeniem w trasę przyjść do KMP lub któregoś z komisariatów i sprawdzić samodzielnie czy w organizmie nie został jeszcze alkohol ponad dopuszczalny limit – 0,2 promila.

W czterech jednostkach powiatu w punktach przyjęć interesantów dla wszystkich dostępne są urządzenia o nazwie alcoblow, które służą do badania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Każda osoba, która chciałaby sprawdzić stan trzeźwości może to zrobić samodzielnie i co najważniejsze anonimowo.

Zielonogórska policja udostępnia takie urządzenia w czterech miejscach: 

  • Biurze Recepcyjnym Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze przy ul.Partyzantów 40
  • Komisariacie I Policji w Zielonej Górze na Osiedlu Pomorskim nr 8a
  • Komisariacie II Policji w Zielonej Górze przy ul.Szarych Szeregów 8
  • Komisariacie Policji w Sulechowie przy ul.M.Konopnickiej 15:

Alcoblow jest prostym w obsłudze i bezkontaktowym (nie wymaga posiadania ustnika) urządzeniem do pomiaru obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie przeprowadzane jest poprzez wdmuchiwanie powietrza z odległości ok. 2,5 cm od urządzenia, które pokazuje wynik po kilku sekundach. Dzięki temu kierujący od razu ma informację czy może danego dnia wsiąść za kierownicę. Przy każdym urządzeniu zainstalowanym w punktach przyjęć interesantów umieszczona jest informacja z instrukcją jego obsługi.

Urządzenia alcoblow używają  policjanci ruchu drogowego m.in. podczas  działań „Trzeźwy Poranek”. Zamontowanie i udostępnienie mieszkańcom takiego samego urządzenia alcoblow jest kolejnym etapem działań profilaktycznych prowadzonych przez policjantów całego województwa lubuskiego, wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.