Aktualności

Policjanci podczas działań sprawdzali, kto zajmuje miejsca dla niepełnosprawnych

Data publikacji 16.02.2018

Policjanci ruchu drogowego sprawdzają czy w mieście czy kierujący nie naruszają przepisów dotyczących parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, a także czy osoby korzystające z tych miejsc maja stosowne dokumenty – karty zgodne z obowiązującym nowym wzorem.

Celem tych policyjnych działań jest zapewnienie możliwości korzystania z miejsc dla niepełnosprawnych wyłącznie osobom do tego uprawnionym. Ponadto policjanci zwracali uwagę na to czy kartami nie posługują się osoby do tego nie uprawnione.    

W trakcie działań policjanci zauważyli, że w wielu miejscach na różnych osiedlach miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych nie są właściwie oznakowane. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 roku, stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię w kolorze niebieskim. Obowiązek dostosowania tych miejsc do obowiązujących przepisów spoczywał na samorządach i zarządcach, powinno to być wykonane do 30 czerwca 2017 roku.

Policjanci podczas działań zauważyli 9 miejsc, które nie są odpowiednio oznakowane i zwrócą się do ich zarządców o  poprawę i dostosowanie  infrastruktury do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju.