Prosimy o ostrożność na drogach! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Prosimy o ostrożność na drogach!

Data publikacji 08.12.2017

W ostatnim czasie na drogach miasta i powiatu zielonogórskiego doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń, w tym wypadków drogowych, także z udziałem pieszych. Warunki na drogach są zmienne i przez to trudne dla wielu kierujących, dlatego bądźmy ostrożni, jedźmy wolniej i dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze.

                Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego już od rana mieli dużo pracy związanej przede wszystkim ze zdarzeniami drogowymi. Na skutek nieostrożnego zachowania pieszego, który dodatkowo znalazł się w miejscu niedozwolonym doszło do wypadku na Trasie Północnej. Pieszy, który jak się później okazało był nietrzeźwy, wyszedł na drogę, aby zatrzymać samochód na tzw. „stopa”. Niestety zrobił to tak niefortunnie, że przejeżdżający samochód uderzył go w rękę i ją połamał. Mężczyzna został zabrany karetką do szpitala.

                Dzień wcześniej, na drodze krajowej nr 3 w kierunku Sulechowa tuż przed mostem doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Kierujący osobowym Mercedesem młody mężczyzna wyprzedził jadąca przed nim mazdę, a następnie gwałtownie zahamował zmuszając kierującego mazdą również do gwałtownego hamowania. Niestety kierujący samochodem ciężarowym nie miał szans wyhamować i uderzył w tył mazdy, a ta z kolei w tył mercedesa. Kierujący mercedesem tłumaczył policjantom swoje zachowanie tym, że spod kół mazdy wyleciał kamień i uszkodził mu szybę, co go bardzo zdenerwowało. Z miejsca zdarzenia odjechał z mandatem w wysokości 500 zł i 6 punktami na koncie i być może z przekonaniem, że nie warto być agresywnym na drodze.

                Bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących zmiennych warunków atmosferycznych. Zwróćmy uwagę, nie tylko na temperaturę czy śliską nawierzchnię, ale również na pojawiające się szczególnie po południu oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu nie starajmy się za wszelką cenę wyprzedzać kolejnych aut, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić zaledwie kilka sekund, a poprzez gwałtowne manewry stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale także  innych.