„Twoje światła – twoje bezpieczeństwo” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

„Twoje światła – twoje bezpieczeństwo”

Data publikacji 04.12.2017

Zielonogórscy policjanci kontynuują kampanię „Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo”, podczas której będą m.in. sprawdzać prawidłowość i zgodność z przepisami oświetlenia w pojazdach. Podobnie jak w ubiegłym roku każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że podczas jazdy nie będziemy oślepiać światłami innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze.

Stan techniczny pojazdu to obok przestrzegania przepisów, trzeźwości i kultury jazdy jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa na drodze. Lubuscy policjanci przypominają i apelują o kontroli ciśnienia w oponach, odpowiednim poziomie płynów eksploatacyjnych czy sprawnym oświetleniu. Okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia. Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak opady, deszczu, śniegu czy mgła negatywnie wpływają na widoczność.

W dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, tak po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.

Kilkuminutowe badanie na jednej z wyznaczonych stacji kontroli pojazdów da kierującemu , że światła w naszym samochodzie są prawidłowo ustawione, przez co w warunkach niedostatecznej widoczności, porze nocnej będziemy skutecznie oświetlać drogę i wszystko to, co się na niej pojawi.

Przypomnijmy, że w kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” obok Policji włączają się także Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego, Instytut Transportu Drogowego oraz operator komunikatora Yanosik.

W powiecie zielonogórskim do akcji włączyła się stacja kontroli pojazdów BEN - SERVIS, w której można będzie bezpłatnie skontrolować prawidłowość oświetlenia naszego pojazdu od wtorku 5 grudnia do piątku 8 grudnia w godzinach 10.oo - 16.oo. Serwis mieści się w miejscowości Nowy Świat 10.

 

Zapraszamy serdecznie