Aktualności

Tydzień „Trzeźwych poranków” w Zielonej Górze

Data publikacji 13.10.2017

Zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przez cały tydzień prowadzą rano na ulicach Zielonej Góry działania „Trzeźwy Poranek” z użyciem urządzeń IBlow i Alcoblow. Zbadano trzeźwość ponad 3200 kierujących. Policjanci zatrzymali tylko jednego kierującego po użyciu alkoholu – miał w organizmie 0,22 promila.

 

Jak wielokrotnie podkreślamy w naszych komunikatach, prowadzone już od 5 lat akcje zielonogórskich policjantów przynoszą efekty. Mieszkańcy naszego powiatu wiedzą, że kontroli trzeźwości można się spodziewać o każdej porze dnia i nocy – stąd teraz rzadkością jest zatrzymywanie nietrzeźwych kierujących zarówno podczas działań, jak i podczas służb patrolowych. Jeśli policjanci kogoś zatrzymują to najczęściej okazuje się on być spoza granic naszego powiatu czy województwa. Nie oznacza to, że policjanci ograniczyli swoje kontrole. Działania organizowane są w różne dni tygodnia o różnych porach doby.

 

Wszyscy policjanci KMP w Zielonej Górze w czasie służb patrolowych kontrolują trzeźwość kierujących pojazdami. Coraz częściej zdarza się niestety, że kierujący jest pod wpływem środków odurzających – w tym tygodniu zatrzymanych zostało trzech młodych mężczyzn – w Sulechowie, w Czerwieńsku i w Zielonej Górze na ul.Wrocławskiej.

 

Od soboty do wczoraj zatrzymano 3 osoby prowadzące samochody pod wpływem alkoholu. W nocy z niedzieli na poniedziałek 31-letnią kobietę prowadzącą Mercedesa – 0,85 promila i 30-letniego mężczyznę Audi, który miał w organizmie 1,3 promila.

Najbardziej bulwersujące jest zdarzenie z wtorkowego popołudnia, kiedy zatrzymany został 85-latek jadący Fiatem 126p po chodniku na ul.Sulechowskiej. Mężczyzna był tak pijany, że policjanci nie mogli zbadać jego trzeźwości alkomatem – został odwieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do analizy.

   

         Podczas dzisiejszego „Trzeźwego Poranka” zorganizowanego w mniej typowym miejscu – na ul.Piaskowej zatrzymany został 19-latek kierujący Renault Clio. Mężczyzna postąpił wyjątkowo nierozsądnie wsiadając rano do samochodu, mimo że wczoraj spożywał alkohol – o godzinie 8.00 miał jeszcze w organizmie 0,22 promila. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a sąd zdecyduje na jak długo orzeczony zostanie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem za które również grozi kara aresztu lub grzywny.

 

Powrót na górę strony