KIEROWCO! BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE.... - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

KIEROWCO! BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE....

Data publikacji 10.10.2017

W ostatnich dniach warunki na drogach naszego regionu są bardzo zmienne. Rano mgły, mżawka, w ciągu dnia ostre oślepiające słońce, droga śliska od wilgoci powstającej w wyniku dużej różnicy temperatur lub po deszczu. Apelujemy do kierujących o dostosowanie prędkości do warunków oraz o zadbanie o dobrą widoczność samochodu.

 

Warunki pogodowe o tej porze roku na naszych drogach są zmienne. Niestety nie wszyscy kierujący dostosowują prędkość do warunków – jeżdżą za szybko, wyprzedzają w miejscach niebezpiecznych, nie zachowują bezpiecznych odległości od poprzedzających pojazdów, nie zwracają uwagi na pieszych i rowerzystów, zajeżdżają drogę innym kierującym czy też wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Kierowcy, ale również piesi muszą pamiętać, że śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania – co jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych.

 

Czy światła dzienne wystarczą?

 

         Bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest właściwe oświetlenie samochodu – tak aby być dobrze widocznym dla innych na drodze, ale również aby nie oślepiać innych kierujących. W ostatnich latach pojawiło się na polskich drogach wiele samochodów z tzw. światłami dziennymi – oświetlenie to montowane jest jednak w większości samochodów tylko z przodu. W trudnych warunkach i ograniczonej widoczności, pojazd jadący jedynie na takich światłach dziennych jest niewidoczny dla innych jadących za nim. W takich warunkach ograniczonej widoczności  kierujący ma obowiązek włączyć światła  mijania. Brak włączonych świateł mijania w czasie gorszej widoczności jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny nawet do 100 zł.

 

 

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe?

 

Kierujący poruszający się po drogach naszego miasta i powiatu używają świateł przeciwmgłowych nie zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypominamy więc użytkownikom dróg kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych, zgodnie z przepisami i w taki sposób aby nie oślepiać innych kierujących:

 

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym - jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  1)   kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a)  włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie(…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

 

 

 

Prosimy wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę!