Policjanci kontrolują autokary - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci kontrolują autokary

Data publikacji 24.05.2017

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego kontrolują codziennie od kilku do nawet kilkunastu autokarów wyjeżdżających na wycieczki z dziećmi i młodzieżą. Dzisiaj /24.05/ jeden z pojazdów nie został dopuszczony przez nich do ruchu. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, prosimy wszystkich chętnych do przeprowadzenia kontroli autobusów przez policjantów o zgłaszanie tego co najmniej dzień wcześniej.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego otrzymują w ostatnim czasie bardzo dużo zgłoszeń od rodziców i opiekunów, którzy proszą o sprawdzenie stanu autobusów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki. Dziennie jest to od kilku do nawet kilkunastu kontroli, podczas których policjanci sprawdzają stan techniczny pojazdów, ale zwracają też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców. Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. Po zakończeniu każdej kontroli funkcjonariusze sporządzają specjalny protokół. W przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego autobus nie jest dopuszczany do ruchu.

Taka sytuacja miała miejsce dzisiaj /24.05/, kiedy to podczas kontroli autobusu, który miał wyjechać z dziećmi na wycieczkę do Karpacza, policjanci stwierdzili wyciek oleju i nie dopuścili go do dalszej jazdy, jak również zatrzymali dowód rejestracyjny. Dzieci pojechały na wycieczkę innym, sprawnym autokarem. Co prawda wyjazd się późnił, ale za to zarówno rodzice jak i opiekunowie maja gwarancję, że pojazd, którym dzieci wyjechały był sprawny technicznie.

Kontrole stanu technicznego autokarów przed wyjazdem stały się coraz powszechniejsze. Opiekunowie i rodzice korzystają z możliwości jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia zarówno pojazdu jak i kierującego, który wyjeżdża na wycieczkę. Takie kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów, wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

Jednak jak wynika z podsumowań takich działań, coraz mniej autobusów jest niesprawnych technicznie. Kontrolujący stwierdzają tylko drobne usterki jak np. niesprawne oświetlenie zewnętrzne. Od pewnego czasu policjanci nie stwierdzili też przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu przez kierującego autobusem.

 

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18. (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci),  w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”.

- apteczka

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

- sprawność hamulców

- stan opon

- ważność badań technicznych

- światła

- ewentualne wycieki oleju

 

Opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą na wycieczkę, mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 997. Prosimy o informację na dzień przed planowanym wyjazdem w związku z bardzo dużą ilością zgłoszeń. W zgłoszeniu proszę uwzględnić fakt, że policyjna kontrola może potrwać nawet godzinę.