ŚWIĄTECZNE WYJAZDY! Jedź ostrożnie! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

ŚWIĄTECZNE WYJAZDY! Jedź ostrożnie!

Data publikacji 13.04.2017

Przed nami Święta Wielkanocne. Wiele osób wyjedzie w podróż aby spędzić ten czas w gronie rodzinnym. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w podróży, na drogach w całym kraju pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Policjanci szczególną uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierujących.

Najbliższych kilka dni to czas zwiększonej pracy dla wszystkich zielonogórskich policjantów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno w mieście jak i na drogach całego powiatu, szczególnie na drodze krajowej nr 3, która prowadzi z północy na południe kraju i którą jak zwykle będzie podróżowało bardzo dużo osób.

Patrole szczególną uwagę zwrócą na piratów drogowych łamiących przepisy kodeksu drogowego. Policjanci będą mieli do dyspozycji samochody z kamerami, które będą rejestrować wykroczenia popełniane przez kierujących dlatego kierowcy znacznie przekraczający prędkość i zagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego mogą się spodziewać nie tylko mandatów i punktów karnych, ale także wniosków o ukaranie do sądu i utraty prawa jazdy.

Jak zwykle policjanci będą bardzo surowi dla nietrzeźwych kierujących. Już teraz przestrzegamy przed siadaniem za kierownicę po alkoholu lub na tzw. „kacu”. W czasie Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego zaplanowali codziennie działania podczas których sprawdzą stan trzeźwości kierujących.

 

Jednocześnie przypominamy, że w  Komendzie Miejskiej Policji i komisariatach w Zielonej Górze oraz w Komisariacie Policji w Sulechowie są już dostępne urządzenia o nazwie AlcoBlow, które służą do badania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dzięki urządzeniu każda osoba, która chciałaby sprawdzić stan trzeźwości może to zrobić samodzielnie i co najważniejsze anonimowo. Zachęcamy wszystkich mieszkańców i osoby goszczące na terenie naszego powiatu do skorzystania z urządzeń w przypadku gdy nie są pewne czy mogą danego dnia prowadzić pojazd.

 

Pamiętajmy, że w tym czasie na drogach w całym kraju będzie większy ruch i przygotujmy się odpowiednio do podróży. Wszystkim kierowcom wyruszającym w świąteczną podróż przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie dojechać do celu podróży:

- wyruszaj trzeźwy i wypoczęty,
- zaplanuj wyjazd odpowiednio wcześnie, aby uniknąć korków,
- sprawdź czy masz przy sobie niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny,
ubezpieczenie OC),
- przed wyruszeniem w podróż w porze wieczorowo - nocnej zaplanuj trasę tak, abyś nie musiał zatrzymywać się w miejscach nieznanych, zaciemnionych i ustronnych; korzystaj z uczęszczanych parkingów,
- ładunek przewoź tak, aby nie utrudniał Ci widoczności i komfortu jazdy,
- nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem, zawsze wyjmuj kluczyk ze stacyjki,

- podczas podróży słuchaj radia, w radiu na bieżąco będą podawane komunikaty o utrudnieniach na drogach,

- zapnij pasy i włącz światła mijana,

- dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach i natężenia ruchu

- szanuj innych uczestników ruchu drogowego