Chcą poprawić bezpieczeństwo na K 27…. - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Chcą poprawić bezpieczeństwo na K 27….

Data publikacji 13.09.2016

Z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze insp. Andrzeja Kostki i Prokuratora Okręgowego Jarosława Kijowskiego w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze odbyło się spotkanie z dyrektorem panem Przemysławem Hamerą i przedstawicielami oddziału, dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 27.

Dzisiaj /13.09./ o godz. 8.00 w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze odbyło się spotkanie przedstawicieli Policji, Prokuratury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Głównym celem spotkania było omówienie dotychczasowych przedsięwzięć i wypracowanie nowych rozwiązań mających spowodować poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 27, na której w sobotę /10.09/ doszło do śmiertelnego wypadku drogowego.

Na drodze nr 27 od kilku lat systematycznie wprowadzane są rozwiązania mające na względzie poprawę bezpieczeństwa podróżnych. Wprowadzono m.in. tzw. migające znaki drogowe, wycięto część drzew w pobliżu drogi, położono nowy rodzaj nawierzchni.

Pomiary natężenia ruchu wykonane przez pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze wskazują, ż dziennie na odcinku Zielone Góra - Nowogród Bobrzański porusza się średnio ok 9 tys. pojazdów. Niestety badania wskazują także, że kilkadziesiąt procent spośród wszystkich kierujących przekracza dozwoloną prędkość, określoną przez umieszczone na tej drodze znaki drogowe. Najbardziej szokujące jest to, że niektórzy kierujący przekraczają prędkość o 70 lub w skrajnych przypadkach nawet o 100 km/h., a przekroczenie dozwolonej prędkości obok wymuszenia pierwszeństwa przejazdu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych nie tylko na tej drodze, ale w ogóle.

Wstępnie ustalono, że rozważone zostaną takie rozwiązania jak np.: wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości, umieszczenie specjalnych bramownic z informacją o ograniczeniu prędkości, zamontowanie tablic ostrzegających o śliskiej nawierzchni tzw. stacja meteo, umieszczenie fotoradaru w miejscu gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych, a także zainicjowanie spotkania z przedstawicielem inspekcji Transportu Drogowego. Policjanci natomiast zapowiedzieli jeszcze częstsze kontrole drogowe i wyciąganie konsekwencji w stosunku do kierujących drastycznie łamiących przepisy i zagrażających innym uczestnikom ruchu drogowego.  

Kolejnym efektem spotkania są dodatkowe pomiary natężenia ruchu i prędkości, które zostaną wykonane przez pracowników GDDKiA, a także zaplanowana na 20 września br. komisja w sprawie poprawy bezpieczeństwa. W komisji tej udział wezmą wszyscy uczestnicy spotkania, którzy omówią w terenie – na drodze krajowej 27 – możliwość realizacji nowych pomysłów i wdrożenia ewentualnych rozwiązań.