WINOBRANIE 2020 - ZACZYNAMY! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

WINOBRANIE 2020 - ZACZYNAMY!

Data publikacji 04.09.2020

Zielonogórscy policjanci są już przygotowani do imprez związanych z tegorocznymi obchodami Dni Zielonej Góry. Komendant Miejski Policji mł. insp. Jarosław Tchorowski podczas odpraw służbowych przekazał ostatnie wskazówki i sprawdził gotowość podległych służb do działań.

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego – wyjątkowego - Winobrania. Zielonogórscy policjanci podczas odpraw dopracowują ostatnie szczegóły zabezpieczenia imprez i dyslokacji służb podczas wszystkich dni i imprez towarzyszących. Jak co roku aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta, a także osobom, które w tym dniach odwiedzą Zieloną Górę, do służby zostanie skierowanych kilkudziesięciu policjantów każdego dnia, a podczas weekendów nawet ponad 100. Na ulicach, placach i skwerach będą zarówno patrole piesze, jak i rowerowe oraz zmotoryzowane.   

 

Tegoroczne WINOBRANIE jest szczególne. Policjanci wspólnie z inspektorami Sanepidu sprawdzać będą również przestrzeganie przepisów dotyczących COVID-19. Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust oraz zachowaniu dystansu. Na imprezach na Placu Teatralnym wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte nos i usta – inaczej nie zostaną wpuszczeni na koncert czy przedstawienie.

 

Podczas Winobrania obowiązują przepisy o wychowaniu w trzeźwości. Spożywanie alkoholu dozwolone jest jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Za złamanie tego przepisu grozi mandat karny do 100 zł lub wniosek o ukaranie może być skierowany do sądu. Na zielonogórskim deptaku jest dużo wyznaczonych miejsc, gdzie alkohol może być spożywany legalnie. We wszystkich innych miejscach publicznych patrole policji będą interweniować jeśli spotkają osoby, które popełniają to wykroczenie.

 

Alkohol powoduje często zachowania niezgodne z prawem i normami społecznymi - zaśmiecanie, zanieczyszczanie, zakłócanie porządku, spoczynku nocnego, wybryki nieobyczajne - za to również osoba popełniająca takie wykroczenie może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub wniosek o ukaranie będzie skierowany do sądu.

 

Dużym wsparciem dla policjantów i służb porządkowych będzie miejski monitoring, którego sieć składająca się z kilkudziesięciu kamer o doskonałej jakości obrazu jest rozmieszczona m.in. w obrębie deptaka i jego okolicach. Kamery monitorujące nagrywają to co dzieje się w mieście, a osoby je obsługujące będą miały za zadanie natychmiast powiadamiać policjantów, gdy tylko zauważą coś niepokojącego. Świadomość obecności nowoczesnego miejskiego monitoringu z pewnością ostudzi zapał osób chcących zachowywać się niezgodnie z prawem.

 

Główny sztab winobraniowy w KMP w Zielonej Górze będzie działał już od soboty (05.09) od godzin porannych i będzie działał niezależnie od dyżurnego jednostki. Część policyjnych patroli będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie imprez związanych z Winobraniem, natomiast dyżurny jednostki będzie kierował patrole do bieżącej obsługi zdarzeń na terenie miasta i powiatu. Z policyjnym sztabem winobraniowym można się kontaktować pod numerem telefonu 519 534 666.