WAKACYJNE KONTROLE AUTOBUSÓW - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

WAKACYJNE KONTROLE AUTOBUSÓW

Data publikacji 28.07.2020

Wakacje na półmetku i jak w poprzednich latach jednym z letnich zadań zielonogórskich policjantów są kontrole autobusów przewożących grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież. W tym roku z racji panującej pandemii widoczny jest zdecydowany spadek liczby takich kontroli, jednak policjanci każdego dnia gotowi są do takiego wezwania.

 

Transport dzieci i młodzieży do miejsc wypoczynku oraz różne wyjazdy jest ważnym aspektem letniego bezpieczeństwa. Organizatorzy już od wielu lat muszą się liczyć z koniecznością kontroli autobusu przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Wiedzą o tym również przewoźnicy podstawiający autokary na wyjazdy. Podczas całego roku zielonogórscy policjanci kontrolują autobusy i busy przewożące grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież, również dorosłych. W okresie wakacji i zimowych ferii takich zgłoszeń jest więcej.

 

          

Kontrolę autobusu można umówić telefonicznie zarówno W MIEJSCU WYJAZDU grupy jak i w STAŁYM PUNKCIE KONTROLI AUTOBUSÓW na pętli MZK przy ul.Wrocławskiej.  

 

Organizator wyjazdu, rodzic czy pasażer może zgłosić autobus do kontroli pod numerem 47 795 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze. Poza tymi godzinami można dzwonić pod numer  47 7952411 lub 47 7952412 na stanowisko Dyżurnego KMP.

 

Prosimy o informację możliwie jak najwcześniej kiedy tylko zostanie ustalony termin wyjazdu (co najmniej dwa dni wcześniej przed terminem). Należy podać miejsce, dzień i godzinę oraz cel wyjazdu.

 

Jeżeli kontrola umawiana jest w miejscu odjazdu grupy - najlepiej umówić kontrolę na pół godziny wcześniej przed planowanym odjazdem – organizator wyjazdu powinien zobowiązać przewoźnika do wcześniejszego podstawienia autobusu.

 

Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. Po kontroli sporządzany jest protokół, który kierowca dostaje do swojej dyspozycji.

 

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica;

- apteczka;

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;

- oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;

 

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

- sprawność hamulców;

- układ kierowniczy

- stan opon;

- osie, koła, zawieszenie;

- widoczność;

- ważność badań technicznych;

- światła;

- wycieki paliwa i oleju;

- wyjścia awaryjne z autobusu (drzwi autobusu muszą być otwierane również z zewnątrz).