Czy jesteś bezpieczny w Internecie? - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Czy jesteś bezpieczny w Internecie?

Data publikacji 22.05.2020

Zielonogórscy policjanci od wielu lat podczas swoich działań profilaktycznych rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie w Internecie. Dzisiaj zachęcamy wszystkich do sprawdzenia „Czy jestem bezpieczny w Internecie?” - w specjalnym quizie przygotowanym przez policjantów KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Od wielu już lat podczas zajęć profilaktycznych z uczniami szkół zielonogórscy policjanci poruszają tematykę bezpieczeństwa w Internecie i zjawiska cyberprzemocy. Przemoc rówieśnicza ma bowiem swoją „cyber twarz” i wykorzystywane są do niej urządzenia cyfrowe i media społecznościowe – niestety wraz z rozwojem tych technologii cyberprzemoc jest coraz bardziej powszechna wśród dzieci i młodzieży.

Policjanci chcą pokazać również dorosłym – rodzicom i pedagogom – czym jest to zjawisko i dlaczego wspólnie musimy pracować nad jego ograniczaniem. Nie możemy teraz spotykać się z dziećmi i młodzieżą – dlatego policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. postanowili w inny sposób dotrzeć z profilaktycznym przekazem.

W sieci dostępny jest specjalny QUIZ „Czy jesteś bezpieczny w Internecie?” do którego  rozwiązania zachęcamy wszystkich i dzieci i dorosłych.

Dlaczego to zjawisko jest tak niebezpieczne? Internet, telefonia komórkowa i nowe technologie są już dostępne dla każdego. Zwłaszcza młodzi ludzie chętnie przenoszą tam swoją aktywność i relacje z rówieśnikami. Ale jeszcze bardziej niebezpieczna jest szybkość rozpowszechniania tych informacji w sieci, ich szeroki zasięg oraz nieodwracalność i trwałość – zdjęcie, komentarz czy film raz wrzucony do sieci pozostanie tam na zawsze…

Dla przypomnienia czym jest cyberprzemoc:

● nękanie z wykorzystaniem mediów społecznościowych;

● nagrywanie filmów kamerą w telefonie i umieszczane ich w sieci i na portalach społecznościowych;

● włamania na blog, stronę internetową, konto na portalu społecznościowym i zamieszczanie tam ośmieszających i upokarzających treści;

● groźby przy użyciu komunikatorów;

● rozsyłanie do dużej grupy znajomych ośmieszających informacji o nękanej osobie (takie łańcuszki docierają w krótkim czasie nawet do kilkuset osób);

● ośmieszanie, obrażanie na czatach, forach internetowych lub przy użyciu specjalnie tworzonych stron internetowych;

● rozsyłanie e-maili z upokarzającymi informacjami, zdjęciami czy filmami;

● wysyłanie smsów z groźbami.

 

Policjanci przypominają również, że takie zachowania są zabronione przez prawo. Sprawcy mogą odpowiadać za wykroczenie lub przestępstwo. Jeżeli sprawcą jest osoba nieletnia – popełnia czyn karalny – sprawa trafia wtedy do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego.