Aktualności

Przekroczyli prędkość o ponad 100km/h w terenie zabudowanym - zatrzymani przez zielonogórskich policjantów z grupy SPEED

Data publikacji 20.05.2020

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci ze specjalnej grupy SPEED zatrzymali aż dwóch kierujących, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 100 km/h. Obaj stracili prawa jazdy na 3 miesiące. Przekraczanie prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Od lipca ub roku lubuskiem działa specjalna grupa policjantów ruchu drogowego, kryminalnych i cyberprzestępczości, która odpowiedzialna jest za zwalczanie najbardziej agresywnych zachowań na drogach. Do takich zachowań bez wątpienia można zaliczyć przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 100km/h. W ostatnim czasie policjanci z grupy SPEED zatrzymali aż dwóch takich kierujących.

Pierwszy z kierujących został zatrzymany 18 maja ok. godz. 12 w miejscowości Niwiska. 36-letni kierujący poruszający się samochodem Iveco jechał z prędkością 109 km/h, w miejscu gdzie dozwolona prędkość wynosiła 50. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i ukarali mandatem. Ponownie za kierownicę mężczyzna wsiądzie dopiero za 3 miesiące.   

Następnego dnia, tj. 19 maja policjanci ruchu drogowego działający w ramach grupy SPEED zatrzymali prawa jazdy aż dwóm kierującym, którzy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym. Jeden z nich o ponad 100km/h. Obydwie kontrole drogowe przeprowadzone zostały w miejscowości Dzikowo, w powiecie krośnieńskim. Pierwszy z nich, kierujący volkswagenem 22-latek stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 61km/h, natomiast zatrzymany godzinę później w tej samej miejscowości 49-letni kierujący mercedesem, jechał aż 153 km/h w miejscu gdzie dozwolona prędkość to 50.

Obaj kierujący zostali ukarani mandatami, otrzymali także po 10 punktów karnych, a ponadto będą musieli przesiąść się na 3 miesiące na fotel pasażera. Jeśli nie zastosują się do decyzji starosty, gdy kierujący pomimo braku uprawień wsiądzie za kierownicę i zostanie zatrzymany przez policjantów, okres zatrzymania uprawnień przedłużony zostaje o kolejne 3 miesiące.

 

 

 

* W skład lubuskiej grupy „SPEED” wchodzą policjanci różnych komórek. To przede wszystkim doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego, ale także ci zwalczający przestępczość kryminalną i cybernetyczną, którzy wykorzystują zebrane  informacje, także te w postaci zapisów video, pojawiające się w sieci. Połączone siły mają zapewnić wysoką skuteczność ich działań, a co za tym wyeliminować agresję z dróg województwa lubuskiego. Mundurowi z grupy „Speed” są kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Do zadań zespołu należy m.in.: ujawnianie kierujących, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.