Chrońmy swoją tożsamość - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Chrońmy swoją tożsamość

Data publikacji 13.02.2020

Policjanci w całym kraju od kilku lat otrzymują wiele zgłoszeń dotyczących wyłudzeń kredytów, czy tzw. „chwilówek” na osoby, którym skradziono dane osobowe. To bardzo ważne żeby dbać o swoje dokumenty, a danych nie przekazywać postronnym osobom, czy udostępniać przez Internet. Jeżeli dokumenty zostaną utracone, natychmiast należy je zastrzec.

 

W dobie cyfryzacji i łatwego dostępu do wszelkich usług, również zaciągnięcie kredytu czy tzw. „chwilówki” stało się bardzo proste, wystarczą jedynie:

- imię i nazwisko,

- numer PESEL,

- czasem adres zamieszkania.

 

Dlatego swoje dane powinniśmy szczególnie chronić i nie możemy ich przekazywać postronnym osobom. Naszych dokumentów nie powinniśmy nikomu udostępniać (np. pozostawiać go jako zastaw w wypożyczalniach sprzętu sportowego) czy pozwalać na ich kopiowanie.

 

Jeżeli nasze dokumenty lub dane zostaną utracone w wyniku przestępstwa – należy powiadomić POLICJĘ.

 

Jeżeli dokumenty zostaną zgubione czy utracone w inny sposób niż w wyniku przestępstwa – dokumenty jak najpilniej należy zastrzec, a ich utracenie zgłosić do organu wydającego dany dokument (urząd miasta czy gminy, wydział komunikacji, wydział paszportowy, itd,).

 

Od kilku lat Polska Policja wspólnie ze Związkiem Banków Polskich prowadzi
kampanię informacyjną DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl znajdziemy wiele przydatnych informacji oraz zasad postępowania w przypadku kradzieży czy zagubienia dokumentów. System zastrzegania dokumentów działa już od 11 lat, dotychczas zastrzeżono w nim 1,8 miliona dokumentów tożsamości. Jak podaje ostatni „Raport o dokumentach infoDOK” w czasie trwania projektu udaremniono ponad 83 400 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę ponad 4,7 mln złotych.

 

 

 

Co należy zrobić aby nasze dane nie zostały wykorzystane:

  • nie udostępniamy żadnym osobom postronnym swoich danych osobowych i adresowych, numeru pesel, serii i numeru dowodu osobistego, a także numerów rachunków bankowych i kart płatniczych,
  • szczególnie uważajmy na strony internetowe, które do zarejestrowania się wymagają podania szczegółowych danych, ponieważ mogą to być strony specjalnie stworzone do wyłudzania danych osobowych,
  • nie przekazujemy żadnych fotokopii dokumentów tożsamości i nie przesyłamy ich żadnym firmom czy osobom,
  • jeśli stracimy dokumenty czy karty płatnicze należy je natychmiast zastrzec, 
  • jeżeli podejrzewamy, że osoby, firmy lub strony internetowe wyłudzają dane osobowe – zawiadamiamy Policję.