Prosimy o ostrożność na drogach! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Prosimy o ostrożność na drogach!

Data publikacji 15.01.2020

Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do warunków i sytuacji na drodze. Warunki na drogach są zmienne i przez to mogą być trudne dla wielu kierujących, dlatego bądźmy ostrożni, jedźmy wolniej i częściej stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Prosimy również o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych, a także nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego codziennie mają dużo pracy związanej ze zdarzeniami drogowymi. Codziennie na drogach miasta i powiatu dochodzi od kilku do nawet kilkunastu kolizji drogowych, które najczęściej są wynikiem nieostrożności kierujących. Niestety wśród tych zdarzeń są także potrącenia pieszych i to najczęściej na przejściach.

W związku z panującymi na drogach zmiennymi warunkami prosimy wszystkich kierujących o zachowanie ostrożności, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i unikanie sytuacji, które mogą rozpraszać naszą uwagę. Pamiętajmy, że przed wykonywaniem manewrów na drogach należy upewnić się czy możemy je bezpiecznie wykonać nie narażając innych kierujących.

Uszkodzeniem miejskiego autobusu skończyła się próba zmiana pasa ruchu na ul. Lwowskiej przez kierującą audi. Kobieta źle oceniła odległość dzielącą ją od autobusu i zmieniając pas ruchu wjechała wprost pod autobus. Na skutek uderzenia kobieta przejechała przez chodnik i uderzyła w barierki oddzielające drogę od boiska sportowego. Na szczęście nikomu nic się nie stało i barierka zatrzymała samochód, który z racji różnicy poziomu, zawisł ze skarpy.

Policjanci proszą szczególnie o większą ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach przejść dla pieszych, a zwłaszcza tych gdzie nie ma świateł. Przypominamy także pieszym czym może skończyć się nagłe wtargnięcie przed nadjeżdżający samochód, jak również prosimy o dawanie najmłodszym przykładu poprawnego zachowania na drodze – właściwego korzystania z przejść dla pieszych. Pamiętajmy także, żeby przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę – dotyczy to zwłaszcza ulic dwujezdniowych.

Jak zwykle zachęcamy też do noszenia odblasków  w szczególności w godzinach porannych i po zapadnięciu zmroku mimo, że w terenie zabudowanym nie są one obowiązkowe. Pamiętajmy, że osoby, które noszą odblaski, są lepiej widoczne dla kierujących.