Działania „Trzeźwy Kierowca” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Działania „Trzeźwy Kierowca”

Data publikacji 08.10.2019

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj /7.10/ na rondzie przy zjeździe na trasę S3 działania „Trzeźwy Kierowca”, które już od kilku lat spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety tym razem było inaczej. Policjanci zatrzymali nietrzeźwego, kierującego samochodem dostawczym.

Działania „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez zielonogórską „drogówkę. Prowadzone już od kilku lat na zielonogórskich drogach, mimo początkowej niechęci kierujących w miarę upływu lat spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną, ponieważ dają wymierne efekty – powodują eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu, a także to, że coraz mniej takich osób decyduje się wsiąść za kierownicę. Mieszkańcy Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego mają świadomość tych kontroli i wiedzą, że policjanci także w ten sposób dbają o ich bezpieczeństwo.

Efektem tych długofalowych działań jest m.in. to, że policjanci zatrzymują coraz mniej kierujących którzy decydują się wsiąść za kółko po alkoholu, a ostatnio podczas działań najczęściej wszyscy kierujący są trzeźwi. Taki wynik najbardziej satysfakcjonuje policjantów, bo pokazuje, że ta forma prewencji jest skuteczna i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej.

Niestety zdarzają się jeszcze dni, kiedy to kierujący bagatelizują ryzyko i wsiadają za kierownicę po alkoholu lub następnego dnia po alkoholowej imprezie. Konsekwencje takiego zachowania są dotkliwe. Kierujący będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tys. zł grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności. O ostatecznym wymiarze kary zadecyduje sąd rejonowy.

Na takie konsekwencje naraził się zatrzymany wczoraj podczas działań drogówki kierujący dostawczym samochodem marki Renault 42-latek. Badanie wykazało, że mężczyzna miał ponad 0,75 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna już dalej nie pojechał.