Działania BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Działania BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Data publikacji 03.09.2019

Od początku roku szkolnego, zielonogórscy policjanci prowadzą działania pn. ,,Bezpieczna droga do szkoły”. W ramach działań sprawdzają oznakowanie w rejonach szkół, zachowanie kierujących w tych miejscach i przypominają o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

 

Początek września to czas, kiedy w rejonach szkół rozpoczyna się wzmożony ruch samochodów i pieszych, jak również na drogach pojawiają się autobusy szkolne dowożące dzieci i młodzież do szkół. Dlatego policjanci ruchu drogowego w ramach działań ,,Bezpieczna droga do szkoły” już od ubiegłego tygodnia sprawdzają oznakowanie w rejonach szkół i przypominają o zasadach bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisach ruchu drogowego.

Wraz z początkiem roku szkolnego przy szkołach pojawiają się też policyjne patrole, aby sprawdzić zachowanie kierujących względem pieszych oraz czy dostosowują oni prędkość do warunków panujących na drodze z uwagi na duże natężenie ruchu, a swoją obecnością policjanci będą chcieli przypomnieć o tym szczególnym czasie, kiedy to na drogach pojawia się więcej pieszych, w szczególności dzieci.

Zielonogórscy policjanci od wielu już lat prowadzą również spotkania w szkołach dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Takie zajęcia przeprowadzą także w tym roku, a są one bardzo ważne szczególnie dla dzieci ze szkół oddalonych od ich miejsca zamieszkania. Zajęcia z dziećmi będą odbywały się zarówno w szkolnych salach jak i na ulicach czy skrzyżowaniach, które dzieci pokonują codziennie w drodze do szkoły. W ten sposób policjanci sprawdzą znajomość znaków, przepisów, a także nauczą, zwłaszcza najmłodsze dzieci, jak należy zachowywać się jako uczestnik ruchu drogowego.

 Głównym celem działań ,,Bezpieczna droga do szkoły” jest przede wszystkim zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem pieszych, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego w tym szczególnym czasie. Działania potrwają do 8 września.

Przypominamy
- dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

- dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach dostosowanych do ich wzrostu i wagi, a także przypięte pasami
- rodzice dowożący swoje dzieci do szkół powinni pamiętać aby zaparkować pojazd w miejscu dozwolonym, nie blokować innym przejazdu, a także nie utrudniać widoczności
- „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” – to kampania edukacyjna zielonogórskiej Policji zachęcająca wszystkich, a zwłaszcza dzieci, do noszenia elementów odblaskowych, tak aby być lepiej widocznym dla kierujących – co jest szczególnie ważne w zbliżającym się okresie jesienno – zimowym.
- jeśli nasze dziecko dojeżdża do szkoły rowerem, nie zapomnijmy o kasku i zgodnym z przepisami wyposażeniem roweru w odpowiednie światła – białe lub żółte z przodu i czerwone z tyłu -  czy sprawnych hamulcach.

- rozmawiajmy z dziećmi o przepisach ruchu drogowego i uczmy prawidłowego zachowania na drodze

 Rodzicu! Bądź sam przykładem prawidłowego zachowania na drodze. Twoje zachowanie zgodne z przepisami kształtuje prawidłowe zachowanie twojego dziecka oraz uczy je odpowiedzialności i rozwagi w drodze do szkoły.