Uwaga na oszustów podających się za policjantów! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Uwaga na oszustów podających się za policjantów!

Data publikacji 07.08.2019

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze odebrał dzisiaj kilka telefonów od osób, które próbowali naciągnąć oszuści działający metodą „na policjanta”. Przestępcy chcieli zmanipulować i okraść osoby starsze opowiadając nieprawdziwe historie o wypadkach wśród członków ich rodzin.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych działaniach, a jeśli pieniędzy potrzebuje członek naszej rodziny, zadzwońmy do niego sami i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości.

 

                Oszuści działający metodą „na policjanta” zaatakowali dzisiaj mieszkańców Zielonej Góry. Przestępcy wielokrotnie dzwonili do starszych osób, próbując wyłudzić od nich pieniądze. Telefony od przestępców odebrało dzisiaj kilkoro mieszkańców miasta. Z informacji jakie przekazali dyżurnemu wynikało, że nieznany mężczyzna podający się za policjanta, próbował ich przekonać do wypłaty pieniędzy konta. Twierdził jednocześnie, że członkowie ich rodzin mieli wypadki i pieniądze są potrzebne aby sprawa nie trafiła do prokuratury.

Nie dajmy się nabrać na te historie i bądźmy ostrożni

                 

Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość, wzbudzają poczucie zagrożenia i strach, a także wykorzystują niewiedzę dotyczącą chociażby działań Policji. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie, przypominajmy o ostrożności w kontaktach z osobami obcymi i o nie przekazywaniu pieniędzy osobom obcym. Pamiętajmy także aby chronić nasze dane , a w szczególności dane dostępu do kont internetowych. 

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta
i żądającej przekazania pieniędzy Policji,
prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  1. Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, ani nie przelewać na inne konta
  2. Nie przekazywać nikomu danych dostępowych do konta internetowego
  3. Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku
  4. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia, a najlepiej z innego aparatu zadzwonić ponownie pod bezpłatny numer 112
    i poinformować o zaistniałej sytuacji.

 

Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.