Patrol rowerowy w Sulechowie - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Patrol rowerowy w Sulechowie

Data publikacji 02.07.2019

W Sulechowie pojawił się specjalny patrol – policjant i strażnik miejski na rowerach. Poruszanie się jednośladami umożliwia mundurowym dotarcie w takie miejsca, gdzie dojazd radiowozem nie jest możliwy, jak również pozwala na szybkie i sprawne dojechanie na miejsce interwencji. W czasie wakacyjnym takie wspólne patrole będzie można spotkać najczęściej w parkach i centrum miasta.

 Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze mł. insp. Jarosław Tchorowski podpisał 15 marca br. porozumienie z Burmistrzem Sulechowa panem Wojciechem Sołtysem o finansowaniu dodatkowych służb patrolowych na terenie Sulechowa. Dzięki temu porozumieniu do służby w mieście kierowanych jest więcej patroli - są to głównie patrole piesze z wykorzystaniem radiowozów. Dzięki większej liczbie patroli – 8 do 10 patroli dwuosobowych w miesiącu - możliwa jest szybsza reakcja na zdarzenie, a także wspólne dodatkowe patrole z innymi służbami np. Strażą Miejską. Do głównych zadań podczas tych dodatkowych służb należy patrolowanie centrum miasta, reakcja na zgłaszane przez mieszkańców problemy oraz interwencje w miejscach wskazanych w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W związku z tym, że piękna, słoneczna pogoda sprzyja zarówno rowerzystom jak i pieszym, również policjanci przesiedli się na rowery i do służby w mieście wyruszył także patrol rowerowy w składzie: policjant i strażnik miejski. Zadania policjanta i strażnika są takie same jak w innych patrolach – rowerowe mają jednak tę przewagę, że mogą się znacznie szybciej poruszać wąskimi ulicami w mieście oraz dojechać w miejsce, w które nie dojedzie radiowóz jak np. alejki parkowe czy skwery. Równie sprawnie i szybko taki patrol dociera w okolice kąpielisk zarówno tych strzeżonych jak i tzw. „dzikich”, gdzie szczególnie teraz przebywa dużo ludzi.

 Pełniąc służbę na rowerach, funkcjonariusze zwracają uwagę na wykroczenia porządkowe, szczególnie związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, a na polecenie dyżurnego podejmują różne interwencje lub też służą pomocą innym patrolom. Bardzo ważne w ich służbie jest jednak oddziaływanie prewencyjne oraz dbanie o ład i porządek w mieście.