Egzaminy na pierwsze „Prawo Jazdy” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Egzaminy na pierwsze „Prawo Jazdy”

Data publikacji 13.06.2019

11 czerwca br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zostali zaproszeni przez dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulechowie do przeprowadzenia egzaminów na kartę rowerową. Do części praktycznej przystąpili uczniowie w wieku 10 lat, którzy zdali z wynikiem pozytywnym część teoretyczną egzaminu.

Egzamin na kartę rowerową to pierwszy egzamin w życiu uprawniający do poruszania się po drogach.  Przygotowania do tego sprawdzianu trwały przez cały rok szkolny i były prowadzone przez nauczycieli w szkołach.

 Podczas egzaminów funkcjonariusze sprawdzili umiejętność jazdy na rowerze każdego z uczniów. Weryfikowali zdolność właściwej reakcji na znaki i sygnały drogowe, prawidłowe wykonywanie manewrów na drodze - skrętu w prawo i w lewo, zmiany kierunku jazdy, upewniania się co do możliwości kontynuowania jazdy na skrzyżowaniu.

Niestety zdarzały się przypadki, w których dzieci nie opanowały wystarczająco umiejętności jazdy na rowerze lub też miały problem z utrzymaniem równowagi na rowerze, czy stosowaniem się do występujących znaków drogowych. Policjanci nie mogli bagatelizować takich błędów, gdyż mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo małego rowerzysty na drodze.

Ważną rolę w procesie przygotowania dziecka do jazdy po drogach mają także rodzice, dlatego prosimy rodziców, aby ćwiczyli z dziećmi jazdę na rowerze oraz omawiali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, a także przypominali o znaczeniu i rodzajach znaków oraz sygnałów drogowych. Pamiętajmy, że elementy te mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszych dzieci oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.