„Bezpieczny Weekend Majowy” – podsumowanie - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

„Bezpieczny Weekend Majowy” – podsumowanie

Data publikacji 06.05.2019

Wczoraj policjanci ruchu drogowego zakończyli pięciodniową akcję „Bezpieczny Majowy Weekend”. Na drogach powiatu zielonogórskiego doszło do jednego wypadku drogowego, policjanci zatrzymali także pięć osób, które wsiadły za kierownicę po alkoholu.

Długi majowy weekend minął spokojnie na drogach powiatu zielonogórskiego. Oprócz 33 kolizji, doszło do wypadku drogowego w Buchałowie, gdzie poszkodowanym był kierujący, który nie dostosował prędkości do warunków na drodze. Jedna z kolizji,  do której doszło 3 maja na drodze ekspresowej nr 3, gdzie zderzyły się trzy samochody marki BMW spowodowała utrudnienia na drodze i kierowcy udający się nad morze musieli czekać w korku ok. godziny.

Mimo wielu próśb Policji i ostrzeżeń o kontrolach stanu trzeźwości, podczas weekendu zatrzymano 5 osób, które wsiadły za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu.  Trzy spośród tych kierujących spowodowały kolizje. Niechlubnym rekordzistą wśród nietrzeźwych kierowców okazał się 34-letni mieszkaniec Zielonej Góry, który mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie nie opanował samochodu jadąc ul. Zjednoczenia i uderzył w barierki oddzielające chodnik o jezdni.  Mężczyzna próbował jeszcze odjechać z miejsca zdarzenia, ale uniemożliwił mu to świadek, który powiadomił Policję.

Długiego weekendu dobrze wspominać nie będą także dwaj kierujący, którzy w tym czasie stracili prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Pierwszy z nich stracił prawo jazdy 1 maja w Nowogrodzie Bobrzańskim, natomiast drugiemu policjanci zatrzymali prawo jazdy 3 maja na Trasie Północnej. Przez najbliższe 3 miesiące obaj panowie będą musieli przesiąść się na siedzenie pasażera.

Miniony weekend na drogach w ocenie policjantów był bardzo bezpieczny. Kierowcy jeździli ostrożnie o czym świadczy stosunkowo niewielka liczba kolizji i brak poważniejszych zdarzeń drogowych. Do w pełni satysfakcjonującego wyniku brakuje tylko informacji o tym, że wszyscy kierujący byli trzeźwi. Policjanci nie ustają jednak w staraniach i będą edukować kierujących, jak również sprawdzać podczas działań „Trzeźwy Kierowca”.

Przypominamy, że w komendach i komisariatach policji woj. lubuskiego można poddać się bezpłatnemu i anonimowemu badaniu na obecność alkoholu w organizmie. Zachęcamy wszystkich, którzy spożywali alkohol i nie są pewni czy mogą wsiąść za kierownicę do skorzystania z urządzeń alco blow, dostępnych w najbliższej jednostce Policji.