Bezpieczny „MAJOWY WEEKEND” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Bezpieczny „MAJOWY WEEKEND”

Zielonogórscy policjanci już od dzisiejszego popołudnia przez cały długi weekend na drogach naszego powiatu będą dbali o bezpieczeństwo podróżujących. Szczególnie surowi będą dla nietrzeźwych za kierownicą oraz dla tych, którzy swoją brawurową jazdą stwarzają zagrożenie.

Zielonogórscy policjanci - zarówno ruchu drogowego jak i innych służb – jak zwykle nie odpoczywają w długi weekend. To właśnie w takich dniach pracujemy szczególnie intensywnie żeby mieszkańcy naszego powiatu i goście mogli wypoczywać i podróżować bezpiecznie.

Apelujemy o ostrożną i rozważną jazdę – tym bardziej, że warunki na drodze zmieniają się szybko. W czasie podróży możemy być oślepieni przez ostre słońce lub jechać po śliskiej nawierzchni. Pieszym przypominamy o ODBLASKOWYCH ELEMENTACH.  

Policyjne patrole obecne są w większej liczbie na drogach naszego powiatu już od dzisiejszego popołudnia aż do niedzielnego późnego wieczora. Będą kontrolować nie tylko stan trzeźwości kierujących. Szczególną uwagę zwrócą na tych, którzy swoją brawurową, szybką jazdą i niebezpiecznymi manewrami stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz mandatów i punktów karnych za rażące złamanie przepisów ruchu drogowego policjanci mogą również zatrzymać prawo jazdy.

 

ZADBAJMY WSZYSCY ABY TEN WEEKEND UPŁYNĄŁ BEZPIECZNIE.

 

Przypominamy:

  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających ( powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi ) jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • prowadzenie innego pojazdu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W obu tych przypadkach może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.   

  • kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu zagrożone jest karą grzywny lub aresztu – zostaje także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

 

PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO DROGI MOŻNA SPRAWDZIĆ SWÓJ STAN TRZEŹWOŚCI ZA POMOCĄ ALKO-BLOW UMIESZCZONEGO W BIURZE PRZEPUSTEK KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W ZIELONEJ GÓRZE ORAZ W KOMISARIATACH I, II I W SULECHOWIE.  

 

  • Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym kierującemu zostaje zatrzymane prawo jazdy i traci uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

UWAGA! Kierowanie pojazdem pomimo odebranych uprawnień, to:

  • zakaz sądowy - przestępstwo, za które grozi kara więzienia do 5 lat
  • decyzja administracyjna – wykroczenie i MK w wysokości 500 zł oraz przedłużenie odebrania uprawnień na kolejne 3 miesiące.

 

KIEROWCO!

Przypominamy jednak wszystkim planującym weekendowe wyjazdy o podstawowych zasadach, które pozwolą bezpiecznie dojechać do celu podróży:

- wyruszaj trzeźwy i wypoczęty;
- sprawdź czy masz przy sobie niezbędne dokumenty; 
- dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach;
- zaplanuj wyjazd odpowiednio wcześnie, aby uniknąć korków;
- bądź przygotowany na ewentualne dłuższe czekanie w korkach – miej w samochodzie wodę i przekąski ( np. tabliczkę czekolady);
- przed wyruszeniem w podróż w porze wieczorowo - nocnej zaplanuj trasę tak, abyś nie musiał zatrzymywać się w miejscach nieznanych, zaciemnionych i ustronnych;
- korzystaj z uczęszczanych parkingów;
- ładunek przewoź tak , aby nie utrudniał Ci widoczności i komfortu jazdy;
- zapnij pasy i włącz światła mijana;
- nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem, zawsze wyjmuj kluczyk ze stacyjki;
- podczas podróży słuchaj radia, w radiu na bieżąco będą podawane komunikaty o utrudnieniach na drogach;
- wychodząc z samochodu sprawdź czy zamknąłeś szyby i drzwi oraz uruchom system alarmowy;
- nie zatrzymuj się od razu, gdy ktoś sygnalizuje, że z Twoim samochodem dzieje się coś złego; odjedź w bezpieczne miejsce i tam sprawdź co się stało;
- parkuj samochód na parkingach strzeżonych. Jeżeli nie ma takiej możliwości to zaparkuj samochód w widocznym, dobrze oświetlonym miejscu;
- nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów oraz dokumentów i pieniędzy;
- nie zabieraj „na stopa” osób nie wzbudzających Twojego zaufania;
- zadbaj o skuteczne zabezpieczenie samochodu – zainstaluj w swoim pojeździe elektroniczne i mechaniczne urządzenia alarmowe.