Patrole rowerowe już na służbie - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Patrole rowerowe już na służbie

Data publikacji 19.04.2019

Od dzisiaj w centrum w centrum miasta i jego rejonach pojawiać się będą policjanci na rowerach. Poruszanie się jednośladem umożliwia mundurowym szybkie i sprawne dotarcie w takie miejsca, gdzie dojazd radiowozem nie jest możliwy.

 

Piękna i słoneczna pogoda sprzyja zarówno rowerzystom jak i pieszym. Coraz więcej mieszkańców spaceruje po zielonogórskim deptaku i po naszych skwerach. Zielonogórscy policjanci dbają, aby było tam spokojnie i bezpiecznie. Z radiowozów przesiedli się na jednoślady i na rowerach patrolują ulice Zielonej Góry, przede wszystkim w centrum miasta. patrol rowerowy można również spotkać w parkach i na skwerach.

Patrole rowerowe KMP w Zielonej Górze pojawiają się od 11 lat w centrum miasta, od siedmiu lat także w innych miejscowościach powiatu poza Zieloną Górą. Zadania policjantów są takie same jak w innych patrolach – rowerowe mają jednak tę przewagę, że mogą się znacznie prędzej poruszać wąskimi ulicami w centrum. Policjanci na rowerach mogą także dojechać w miejsce, w które nie dojedzie radiowóz jak np. alejki parkowe, ścieżki leśne. Umożliwia to także sprawniejsze i szybsze dojechanie na miejsce interwencji.

Zielona Góra, to miasto przyjazne rowerzystom, którzy od kilku lat mogą poruszać się także po zielonogórskim deptaku. Nie zapominajmy jednak, że służy on głównie pieszym. Wiele rodzin spaceruje tam z dziećmi, dlatego rowerzyści muszą szczególnie uważać jadąc deptakiem. Zadaniem policjantów na rowerach jest wiec również monitorowanie zachowań rowerzystów na deptaku oraz licznych ścieżkach rowerowych w naszym mieście.

Pełniąc służbę na rowerach, policjanci zwracają uwagę na wykroczenia porządkowe, szczególnie związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, a na polecenie Dyżurnego KMP podejmują różne interwencje. Służą też pomocą innym patrolom. Bardzo ważne w ich służbie jest jednak oddziaływanie prewencyjne i dbanie o ład i porządek w mieście.  

 

 • zdjęcie kolorowe, dwaj policjanci w patrolu rowerowym jadą alejką w parku
 • zdjęcie kolorowe, dwaj policjanci w patrolu rowerowym stoją przy rowerach
 • zdjęcie kolorowe, dwaj policjanci w patrolu rowerowym jadą alejką w parku, widok z tyłu
 • zdjęcie kolorowe, dwaj policjanci w patrolu rowerowym jadą alejką w parku
 • zdjęcie kolorowe, dwaj policjanci w patrolu rowerowym jadą alejką w parku, widok z przodu
 • zdjęcie kolorowe, dwaj policjanci w patrolu rowerowym stoją przy rowerach w parku