Bezpieczeństwo przedszkolaka w ruchu drogowym - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Bezpieczeństwo przedszkolaka w ruchu drogowym

Data publikacji 11.02.2019

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzą zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym już wśród najmłodszych dzieci. Cyklicznie spotykają się z dziećmi w szkołach przedszkolach w ramach działań „Jestem bezpieczny na drodze”. Jedno z takich spotkań odbyło się w Miejskim Przedszkolu nr 19 w Zielonej Górze.

Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwym do kształtowania prawidłowych postaw dzieci  w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiemy, że przyniesie to oczekiwane efekty w latach następnych w rozwoju młodego człowieka, dlatego zielonogórscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego tak chętnie organizują spotkania z najmłodszymi. Ostatnio jedna z policjantek odwiedziła przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 19 przy ul. Batorego 53 w Zielonej Górze, gdzie przeprowadziła spotkania połączone z zajęciami praktycznymi – przypomnienie zasad korzystania z przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej. Ćwiczenia przeprowadzone zostały za pomocą specjalnego zestawu przenośnego imitującego m.in. przejście dla pieszych.

W trakcie prowadzonych zabaw policjantka zwracała uwagę na bezpieczne poruszanie się po drogach, prawidłowe przechodzenie przez przejścia dla pieszych czy noszenie elementów odblaskowych. Przypomniała jak należy zachować się przed wejściem na jezdnię, w jaki sposób  należy się rozglądać oraz  kiedy i jak przechodzić przez przejście. Ponadto pokazała przedszkolakom elementy umundurowania policjantów: czapkę, kamizelkę, gwizdek i tzw. „lizak”,

Przedszkolaki podczas zajęć były bardzo aktywne i wykazały się dużą znajomością zagadnień z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym – wszystkie dzieci wiedziały jak należy zachować się na drodze, znały też wierszyki i piosenki przypominające o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Na zakończenie spotkań policjantka wyświetliła film edukacyjny, a na pamiątkę rozdała także elementy odblaskowe. W zajęciach uczestniczyło 45 przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych. Kolejne spotkania z policjantami już niedługo.