Aktualności

Mimo ryzyka – po alkoholu, po narkotykach i z zakazem sądowym wsiadają za kierownicę

Data publikacji 07.02.2019

Zielonogórscy policjanci w ciągu ostatnich 2 dni zatrzymali czterech kierujących pojazdami pomimo sądowych zakazów – jeden z zatrzymanych był również po użyciu alkoholu. W czasie minionego weekendu zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących, a wczoraj jednego pod wpływem narkotyków.

 

Od wielu lat piszemy o działaniach Policji zmierzających do ograniczenia liczby pijanych kierowców na polskich drogach. Wszyscy policjanci KMP w Zielonej Górze oraz pełniący służbę w naszym powiecie policjanci SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. w czasie służb patrolowych kontrolują trzeźwość kierujących pojazdami. Niestety mimo wzmożonych kontroli, zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków.   

 

Zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przez cały rok o różnych porach doby i w różnych miejscach powiatu prowadzą działania „Trzeźwy Poranek”, „Trzeźwy Kierowca” czy „Alkohol i narkotyki”. Jak wielokrotnie podkreślamy w naszych komunikatach, prowadzone już od 6 lat akcje zielonogórskich policjantów przynoszą efekty. Mieszkańcy naszego powiatu wiedzą, że kontroli trzeźwości można się spodziewać o każdej porze dnia i nocy – stąd teraz rzadkością jest zatrzymywanie nietrzeźwych kierujących podczas działań. Jeśli policjanci kogoś zatrzymują to najczęściej okazuje się on być spoza granic naszego powiatu czy województwa.

 

 Jednak wciąż podczas kontroli pojazdów w czasie codziennych patroli zatrzymywani są kierujący, którzy mimo wypitego alkoholu lub zażytych narkotyków decydują się wsiąść za kierownicę. Co znamienne – wzrasta również liczba zatrzymywanych kierujących, którzy prowadzą pojazdy bez uprawnień – mając sądowy zakaz prowadzenia. Wszyscy Ci kierujący popełniają przestępstwo. W 2018 roku zielonogórscy policjanci sprawdzili trzeźwość 144834 kierujących i zatrzymali 384 nietrzeźwych.

 

Najbardziej bulwersujące przypadki minionego weekendu to kierujący Renault Twingo 35-letni zielonogórzanin, który miał w organizmie 3 promile alkoholu! Równie zaskakujący jest przypadek kierującego Peugeotem 40-letniego mieszkańca Zaboru, który kierował pojazdem mimo posiadanego sadowego zakazu i dodatkowo miał w organizmie niemal 0,3 promila. Mężczyzna popełnił przestępstwo ( złamanie zakazu) oraz wykroczenie ( kierowanie po użyciu alkoholu).

 

 

 

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

 

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

 

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

 

podinsp. Małgorzata Barska