NIE WPUSZCZAJ OSZUSTÓW DO DOMU! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

NIE WPUSZCZAJ OSZUSTÓW DO DOMU!

Data publikacji 31.01.2019

Zielonogórska Policja została powiadomiona o kobiecie i mężczyźnie, którzy przedstawiając się za pracowników wodociągów weszli do mieszkania starszej kobiety i ukradli jej cenny złoty pierścionek. Ostrzegamy – nie pozwólcie się Państwo oszukiwać i okradać.

Mieszkanka Zielonej Góry wpuściła do mieszkania dwie nieznane sobie osoby, które twierdziły, że muszą sprawdzić „przepływ wody” i poinformowały starszą panią, że ma „nadpłatę” za wodę. Są to znane metody oszustów, którzy w ten sposób próbują wejść do mieszkania, a następnie odwracając uwagę domownika okradają go. W tym wypadku było podobnie. Para chciała wypłacić starszej pani „nadpłatę” w wysokości 59 złotych, ale miała przy sobie „tylko” banknot 200 złotowy. To popularna metoda mieszkaniowych złodziei aby domownik sam wskazał im miejsce przechowywania gotówki. Poszkodowana nie miała pieniędzy, oszuści weszli więc z nią do łazienki i kazali odkręcić wodę. Zagadywali domowniczkę, a w pewnej chwili szybko się pożegnali i wyszli. Starsza pani po ich wyjściu zorientowała się, że z półki pod lustrem w łazience został ukradziony przez parę złoty pierścionek wart 700 złotych….  

 

PO RAZ KOLEJNY PROSIMY:

NIE WPUSZCZAJCIE OBCYCH DO MIESZKAŃ

 

Jeśli macie państwo w rodzinie starsze osoby – rozmawiajcie z nimi na ten temat przy każdej okazji i przypominajcie o tym, że nie wolno wpuszczać obcych do mieszkania ani przekazywać obcym żadnych pieniędzy.

 

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

 

 NIGDY NIE PRZEKAZUJMY NASZYCH PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM.

Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi.

  • nie wpuszczać obcych osób do domu,
  • poprosić pracownika o legitymację, jeśli ma uczciwe zamiary pokaże identyfikator,
  • o nie przekazywać pieniędzy obcym osobom,
  • w razie wątpliwości poinformować pilnie POLICJĘ (tel. 112) o każdej podejrzanej osobie.

PAMIĘTAJMY!

  • Pracownicy ZUS, NFZ czy innych urzędów nie odwiedzają nikogo w domach,
  • Nie każdy kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary.

 

Nie daj się oszukać!

  • Nigdy nie korzystajmy z żadnych przypadkowych okazji korzystnych zakupów;
  • Oszuści przychodzą do domów podając się za pracowników opieki społecznej, NFZ, ZUS czy pracowników gazowni lub wodociągów;
  • Pod pozorem „sprawdzania” instalacji przeszukują mieszkanie i kradną pieniądze lub kosztowności;
  • Oszuści nakłaniają do wpłaty pieniędzy w zamian za pomoc w załatwieniu spraw lub okazyjną sprzedaż różnych przedmiotów.

 

 

podinsp. Małgorzata Barska