Bezpieczne ferie z policjantami - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Bezpieczne ferie z policjantami

Data publikacji 30.01.2019

Ferie zimowe zakończone, a ponieważ nie ma „wakacji od bezpieczeństwa” dzieciom i młodzieży podczas tych wolnych dni zielonogórscy policjanci przypominali o bezpiecznej zabawie na dworze, w domu, śniegu i lodzie oraz o bezpieczeństwie w Internecie.

Dla nas wszystkich najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych, dlatego przez cały rok policjanci prowadzą wiele różnych działań aby dzieci i młodzież mogły uczyć się, bawić i wypoczywać bezpiecznie. Także przed zimowymi feriami zielonogórscy policjanci prowadzą w szkołach spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których rozmawiają o bezpieczeństwie. Kolejne spotkania odbywają się już podczas ferii, na zimowiskach i półkoloniach. 

 

Oprócz spotkań z młodzieżą policjanci także kontrolują miejsca organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, a w przypadku mrozów szczególną uwagę zwracają na tzw. „dzikie lodowiska” na zbiornikach wodnych. Tak jak przez cały rok, także w czasie ferii kontrolowane są autobusy wiozące dzieci na wypoczynek.

 

W czasie zajęć policjanci omawiali zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Przypominali m.in. o sprawdzeniu sanek tak aby nie wystawały z nich gwoździe, śruby, inne części metalowe lub połamane szczeble ponieważ mogą one zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Policjanci zwracali uwagę aby dokładnie wybierać miejsce do zabawy, po to aby zjazd sankami lub na nartach nie kończył się pod kołami samochodów lub w miejscach gdzie poruszają się osoby piesze. Zachęcali do odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się na stoku, korzystania z wyznaczonych tras zjazdowych, a dodatkowo wskazywali na konieczność zakładania kasku chroniącego głowę oraz gogli, dzięki którym ostre kawałki lodu nie wpadną do oczu.

 

Prowadzący spotkania policjanci zwracali szczególną uwagę na niebezpieczeństwa wynikające
z wchodzenia przez dzieci i osoby dorosłe na  zamarznięte zbiorniki wodne ponieważ grozi utonięciem lub śmiercią z powodu hipotermii.  Podczas każdego spotkania przypominany był numer telefonu alarmowego i omawiany był sposób udzielania przez dzieci informacji o zdarzeniu wymagającym pomocy ze strony służb ratowniczych.

 

Podczas tegorocznych ferii zielonogórscy policjanci odwiedzili między innymi dzieci na zajęciach w MOSiR Zielona Góra, MCKiE " Dom Harcerza" w Zielonej Górze, WOSiR Drzonków, Zespole Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "Promyk" w Zielonej Górze, "Bricks 4 kidz Centrum Kreatywności" w Zielonej Górze, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz w szkołach podstawowych w Przylepie i nr 1 w Zielonej Górze.