Harcerze przekazali policjantom światło z Betlejem - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Harcerze przekazali policjantom światło z Betlejem

Data publikacji 21.12.2018

Zielonogórscy policjanci odebrali dzisiaj od harcerzy z Hufca ZHP Betlejemskie Światło Pokoju. Długoletnia tradycja przekazywania w okresie bożonarodzeniowym płonącego ognia pochodzącego z groty w Betlejem zagościła na dobre w naszym kraju – otrzymują je także policjanci z całej Polski.

Betlejemski ogień trafił do Komendy Miejskiej Policji nie pierwszy raz. Istotą całej akcji jest przekazywanie go różnym instytucjom aby w czasie Bożego Narodzenia stał się żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Betlejemskie Światełko Pokoju co roku gości u największych osobistości Świata i naszego kraju. Skauci i harcerze zanoszą je do Prezydenta RP, Premiera, Ministrów, Komendanta Głównego Policji, a nawet do samego Papieża. Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju.

Dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy z Zielonogórskiego Hufca ZHP, w imieniu wszystkich policjantów i pracowników jednostki, odebrali pełniący służbę dyżurni KMP w Zielonej Górze asp.szt. Robert Zapłacki i mł.asp. Tomasz Gajewski.  

Idea betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 roku w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. Dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po Światło do Betlejem. Od tego czasu ten symbol pokoju i jedności trafia do Wiednia co roku, a skauci z różnych krajów roznoszą Światło po Europie. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety, otrzymujemy je od harcerzy słowackich. Światło jest przekazywane dalej do innych krajów: do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec oraz Danii – trafia nawet poza krąg polarny. 

Hasłem, które towarzyszy tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju jest: „Świa­tło, które łączy…”  ma za­chę­cić do pracy nad tym, abyśmy uczynili ten Świat lepszym….