Zielonogórscy dzielnicowi uratowali desperata - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Zielonogórscy dzielnicowi uratowali desperata

Data publikacji 26.11.2018

W sobotę /24.11/ nad ranem dzielnicowi w ostatniej chwili uratowali młodego mężczyznę, który postanowił odebrać sobie życie. Tylko dzięki doskonałej współpracy z dyżurnym, a ponadto szybkiej reakcji, zdecydowaniu i zaangażowaniu, policjanci zdążyli na czas. Mężczyzna z ranami w trafił do szpitala.

W sobotę nad ranem ok. godz. 5.00, Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego poinformowało dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze o telefonie od mieszkanki  miasta, która prosiła o pomoc dla jej męża, który zagroził, że odbierze sobie życie. Z relacji kobiety wynikało, że mąż zamknął się w łazience i nie reaguje na prośby o otwarcie drzwi.

Dyżurny asp. szt. Robert Ulanicki rozumiejąc powagę sytuacji natychmiast skierował na miejsce patrol doświadczonych dzielnicowych: w składzie mł. asp. Damian Krupa i st. sierż. Michał Wróbel. Policjanci byli na miejscu w ciągu kilku minut od zgłoszenia. W mieszkaniu zastali zdenerwowaną kobietę – żonę desperata z malutkim dzieckiem. Z zachowaniem najwyższej ostrożności dzielnicowi weszli do łazienki, w której zobaczyli zdesperowanego, zakrwawionego  mężczyznę z nożem w ręku. Funkcjonariusze zaczęli go uspokajać, po chwili udało im się odwrócić jego uwagę i wyrwać trzymany w ręce nóż.

Mężczyzna był roztrzęsiony i trudno było nawiązać z nim kontakt. Po usunięciu wszystkich niebezpiecznych przedmiotów znajdujących się w zasięgu jego rąk, policjanci wezwali Pogotowie Ratunkowe, a do czasu przyjazdu załogi pogotowia, tamowali krwawienie z rąk mężczyzny. W rozmowie z żoną policjanci ustalili, że mężczyzna połknął kilkanaście tabletek, które następnie popił alkoholem. Lekarz pogotowia, które przybyło na miejsce, zadecydował o natychmiastowym przewiezieniu 24-latka do szpitala.

To była trudna dla dzielnicowych interwencja. Sytuacje, w których liczy się każda minuta są częste w pracy policjanta, ale chwile w których ratuje się ludzkie życie należą do wyjątkowych i jednocześnie najbardziej satysfakcjonujących. Policjanci w takich sytuacjach czują ogromną presję, ale jednocześnie radość i zadowolenie, że zdążyli na czas i pomogli ratując ludzkie życie.

 

Dzielnicowi - mł. asp. Damian Krupa i st. sierż. Michał Wróbel, którzy brali udział w tej interwencji do doświadczeni policjanci, którzy już wielokrotnie ratowali z opresji osoby w potrzebie. To właśnie ci dwaj dzielnicowi w styczniu 2017 roku w ostatniej chwili uratowali mężczyznę, który postanowił odebrać sobie życie. Tylko dzięki doświadczaniu, zaangażowaniu, zdolnościom negocjacyjnym i szybkości działania, policjanci zdążyli na czas.

http://www.zgora.lubuska.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/19686,Dzielnicowi-zdazyli-na-czas-i-zapobiegli-tragedii.html?search=1906521

Mł. asp. Damian Krupa wielokrotnie udzielał pomocy i ratował ludzkie życie, za co został doceniony i odebrał nagrodę z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Mariusza Błaszczaka.

http://www.zgora.lubuska.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/19771,Ogolnopolska-Konferencja-Dzielnicowy-blizej-nas-Minister-docenil-zielonogorskieg.html?search=1906521

 

Mł. asp. Damian Krupa wraz z innym dzielnicowym, sierż. szt. Mariuszem Kaszkiem  uratowali starszą kobietę, która przewróciła się i nie miała siły sama wstać.  Aby ją ratować, dzielnicowi nie zawahali się wyważyć drzwi - zdążyli w ostatniej chwili. Starsza kobieta trafiła do szpitala.

 

http://www.zgora.lubuska.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/20159,Sasiedzi-nie-zawiedli-a-policjanci-zdazyli-na-czas.html?search=1906521

 

http://www.zgora.lubuska.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/19450,Zaangazowanie-dzielnicowego-profesjonalizm-negocjatorow-policjanci-pomogli-zdesp.html?search=1906521