Z młodzieżą o CYBERPRZEMOCY - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Z młodzieżą o CYBERPRZEMOCY

Data publikacji 22.11.2018

Zielonogórscy policjanci podobnie jak w minionych latach odwiedzają uczniów zielonogórskich szkół średnich rozmawiając o problemie cyberprzemocy.

 

Policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze każdego roku spotykają się z uczniami placówek oświatowych w naszym powiecie rozmawiając o różnych aspektach bezpieczeństwa. Policjanci biorą również udział w szkoleniach dla pedagogów i nauczycieli oraz spotykają się z rodzicami. Często w spotkaniach biorą udział również policjanci z innych służb – np. z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową, czy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą.

 

  W ostatnim okresie w ramach działań edukacyjnych adresowanych do młodzieży szkół średnich podejmowanych w roku szkolnym 2018/2019 na terenie Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, policjanci spotkali się z młodzieżą z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 „Ekonomik” w Zielonej Górze rozmawiając o cyberprzemocy.

 

Podczas spotkań młodzież dowiaduje się jak identyfikujemy cyberprzemoc, jak sobie z nią radzić i dlaczego nie wolno jej stosować. Podczas zajęć prezentowany jest film, w którym pokazano zarówno odczucia osoby doznającej cyberprzemocy, jak i mechanizmy działania sprawców. Zaprezentowane zostały także sposoby ustalania sprawców cyberprzemocy przez Policję, aby uświadomić młodzieży, że w sieci nikt nie pozostaje anonimowy. Skomplikowany temat od wielu już lat  przybliża ludziom podinsp. Violetta Sokołowska-Domagała z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich, wspomagana przez podkom. Adriana Ciołka z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą.

 

         Policjanci omawiają narzędzia Cyberprzemocy oraz jej formy, zwracają uwagę na pożądane zachowania w sytuacji kiedy jest się zarówno ofiarą jak i świadkiem Cyberprzemocy, a także mówią o  zasadach bezpiecznego Internetu. Celem spotkań o charakterze informacyjno – edukacyjnym jest rozbudzanie u młodzieży świadomości i odpowiedzialności za własne działanie, kształtowanie umiejętności przewidywania konsekwencji zachowań własnych i zachowań innych osób oraz zapobieganie przemocy przy użyciu telefonu komórkowego lub Internetu.

 

         Młodzież na zakończenie spotkań otrzymała materiały edukacyjne z obszaru zagadnień z zakresu  Cyberprzemocy.

 

Oprac. na podst. mat.

podinsp. V.Sokołowskiej-Domagała