Policjanci zadbali o bezpieczny weekend - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci zadbali o bezpieczny weekend

Data publikacji 19.11.2018

Miniony weekend był bardzo pracowity dla zielonogórskich i sulechowskich policjantów. Oprócz wielu interwencji domowych musieli podejmować także bardzo dużo interwencji w ruchu drogowym, czego efektem jest 5 zatrzymanych praw jazdy i 10 kierujących po alkoholu lub narkotykach.

                Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali aż 10 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających. Niechlubny rekordzista to zatrzymany w Sulechowie  kierujący oplem astrą 29-latek. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że mężczyzna miał ponad 2 promile. Ponadto policjanci zatrzymali na terenie powiatu zielonogórskiego jeszcze 7 innych kierujących po alkoholu.

                Jeden z nietrzeźwych kierujących, zatrzymany w Zielonej Górze 29-letni mężczyzna jadący Audi, był uczestnikiem kolizji drogowej. Mężczyzna jechał mając promil alkoholu. Kolejny kierujący, który jak się okazało prowadził po alkoholu mając ponad pół promila, popełnił jeszcze jedno przestępstwo, za które także będzie odpowiadał przed sądem. 62-latek kierował fordem pomimo sądowego zakazu.

                Niestety alkohol to nie jedyna używka, po zażyciu której kierujący narażają się na odpowiedzialność karną i zakaz prowadzenia pojazdów. Podczas kontroli drogowych policjanci zatrzymują także osoby, które znajdują się pod działaniem narkotyków lub innych substancji odurzających albo psychotropowych. W sobotę na ul. Wiśniowej policjanci zatrzymali mężczyznę kierującego, będącego  pod wpływem morfiny, a w niedzielę w Sulechowie młody mężczyzna kierujący seatem miał w organizmie amfetaminę i marihuanę.

Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających i przypominamy o odpowiedzialności karnej za to przestępstwo  – 2 lata pozbawienia wolności. W takim przypadku obligatoryjnie zasądzana jest grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.

Ponadto podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali jeszcze 5 praw jazdy. Cztery za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – w tych przypadkach policjanci odstąpili od ukarania kierujących i skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Prawo jazdy stracił także 30-latek, który terenie zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 60 km/h. Mężczyzna zapłaci także mandat w wysokości 500 zł.