Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data publikacji 16.11.2018

W niedzielę 18 listopada obchodzony jest w tym roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jednym z głównych zadań Policji jest dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego też wiele naszych różnokierunkowych działań dotyczy ograniczania liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

 

Wypadki drogowe zdarzają się na całym Świecie. Statystyki wskazują, że codziennie około 140 tysięcy osób jest poszkodowanych w wypadkach drogowych, a w ich wyniku 3 tysiące osób umiera i 15 tysięcy zostaje niepełnosprawne do końca życia.

 

Światowy dzień pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych po raz pierwszy obchodzony był w 1993 roku z inicjatywy kilku organizacji zajmujących się bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło w 2005 roku rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada Światowym Dniem pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims).

W powiecie zielonogórskim do dzisiaj śmierć w wyniku wypadku poniosło 9 osób. W całym 2017 było 10 ofiar śmiertelnych, o 14 mniej niż w roku 2016, kiedy w wyniku wypadków śmierć poniosły aż 24 osoby. Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych w naszym powiecie są od wielu lat prędkość – 30% , niewłaściwe zachowanie wobec pieszych – 20% i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 20%.