Policyjne działania „Znicz” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policyjne działania „Znicz”

Data publikacji 29.10.2018

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, zielonogórscy policjanci po raz kolejny będą prowadzić działania „Znicz”. Akcja rozpoczyna się już 31.10 i potrwa do 5 listopada br. W tym czasie policjanci będą dbać o bezpieczeństwo w rejonach nekropolii, ale także na drogach i trasach dojazdowych. Prosimy wszystkich o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu. Przypominamy o zmianach organizacji ruchu w rejonie cmentarzy i ograniczeniach prędkości, a także przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu.

 Działania „Znicz” zielonogórskiej drogówki organizowane są aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, które chcąc uczcić pamięć zmarłych wybierają się na groby swoich najbliższych. W tym roku działania potrwają aż sześć dni. Jak co roku policyjne działania związane są ze zmianami organizacji ruchu i wzmożonymi kontrolami nie tylko w rejonie cmentarzy, ale i w całym mieście. Szczególny nacisk policjanci kładą na przestrzeganie ograniczeń prędkości i ostrzegają także przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Codziennie nad bezpieczeństwem mieszkańców i osób odwiedzających groby najbliższych będzie czuwało kilkudziesięciu policjantów ruchu drogowego, służb patrolowych i kryminalnych.

Policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących, natomiast na cmentarzach pojawią się policjanci po cywilnemu, którzy zadbają o spokój i porządek na terenie nekropolii i zajmą się kieszonkowcami. Prosimy jednak o zachowanie ostrożności podczas ostatnich prac porządkowych na cmentarzach i zwrócenie uwagi na to co zabieramy ze sobą. Unikajmy pozostawiania torebek i saszetek bez nadzoru bo chwila nieuwagi może nas kosztować ich utratę. Co roku tuż przed dniem Wszystkich Świętych policjanci otrzymują zgłoszenia o kradzieżach na terenie nekropolii, pamiętajmy o tym i nie stwarzajmy sami okazji dla złodzieja.

Pamiętajmy, że w tym czasie na drogach będzie wzmożony ruch dlatego już teraz zaplanujmy podróż. Chęć odwiedzenia w tym czasie grobów najbliższych wiąże się często z  pokonaniem znacznych odległości, czasem  nawet setek kilometrów, dlatego policjanci ruchu drogowego przygotowali się do działań i na drogach oraz trasach dojazdowych pojawi się więcej patroli, które będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących. Wyjeżdżając w podróż zwróćmy uwagę na wzmożony ruch na drogach w całym kraju i dostosujmy prędkość oraz styl jazdy do jego natężenia. Nie próbujmy ryzykownych manewrów, bo policjanci ruchu drogowego szczególna uwagę zwrócą właśnie na tzw. „piratów drogowych” i osoby, które swoim zachowaniem na drodze będą stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa innych.

Prosimy pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a także stosować się do poleceń policjantów ruchu drogowego. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

W pobliżu cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych wszystkich, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz samochodami. Jednak istnieje możliwość korzystania ze specjalnie zorganizowanej linii komunikacji miejskiej, którą będzie można dostać się w rejon wybranego cmentarza. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Policjanci ruchu drogowego, prewencji i kryminalni będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

 

Przypominamy, że w Zielonej Górze w Komendzie Miejskiej Policji i komisariatach, a także w komisariacie w Sulechowie można bezpłatnie i anonimowo przebadać się na obecność alkoholu w organizmie. Za pomocą wygodnych i dostępnych w naszych jednostkach urządzeń Alco Blow, każdy może sprawdzić czy jest już w stanie prowadzić pojazd bez narażania się na konsekwencje przewidziane za jazdę po alkoholu. Zachęcamy wszystkich mieszkańców i osoby przyjezdne do skorzystania z tej możliwości.