Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 25.10.2018

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”- to hasło debaty społecznej z mieszkańcami Babimostu, którą wspólnie z Urzędem Miasta w Babimoście zorganizowali zielonogórscy policjanci. Debata była także okazją do przypomnienia zasad funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz ponownego zachęcenia mieszkańców do korzystania z niej. W dbacie wzięła udział także Powiatowa Rzecznik Konsumentów.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście mieszkańcy miasta i gminy spotkali się z przedstawicielami Policji i powiatową Rzecznik Konsumenta panią Kamilą Szymańską. W debacie wzięli udział: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze nadkom. Krzysztof Gajda,  Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze podinsp. Małgorzata Stanisławska, Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Sulechowie asp. szt. Ireneusz Adamczyk oraz dzielnicowa z Babimostu sierż. Daria Puchalska.

                Debata z mieszkańcami Babimostu, która odbyła się pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” była okazją do przedstawienia nurtujących mieszkańców problemów, ale przede wszystkim sposobnością do rozmowy na temat najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych: oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta”. To już kolejne spotkanie z seniorami, na którym policjanci przypominali o konieczności zachowana zasad bezpieczeństwa oraz przedstawiali mechanizm działania sprawców wykorzystujących metodę „na policjanta” i „na wnuczka”.

                Spotkanie było już kolejnym z cyklu, jednak mimo tego mieszkańcy zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych. Poinformowali policjantów o tym, że dzięki takim właśnie debatom mają większą świadomość potencjalnych zagrożeń i wiedzą jak się przed nimi obronić. Jednym z elementów debaty było spotkanie z Powiatową Rzecznik Konsumentów, którego organizację policjanci zadeklarowali na poprzedniej debacie z mieszkańcami.

                Powiatowa Rzecznik Konsumentów opowiedziała uczestnikom o rodzajach zawieranych umów, poinformowała o możliwościach odstąpienia od nich i zachęcała do kontaktów w razie pytań. Jednocześnie zadeklarowała swoją pomoc w rozwiązywaniu spraw związanych z prawami konsumenta. Na zakończenie swojego wystąpienia przekazała najistotniejsze informacje i dane kontaktowe do siebie.

                Policjanci podczas debaty kolejny raz przypomnieli mieszkańcom o bardzo popularnym narzędziu komunikacji Policji ze społeczeństwem jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zasadach jej funkcjonowania i zachęcili do aktywnego korzystania z niej. Natomiast obecna na spotkaniu dzielnicowa sierż. Daria Puchalska przypomniała o ogólnopolskim programie „Dzielnicowy bliżej nas”, którego ideą jest zbudowanie zaufania pomiędzy służbami, a obywatelami.