Nie daj się oszukać „NA POLICJANTA” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Nie daj się oszukać „NA POLICJANTA”

Data publikacji 24.10.2018

W naszym powiecie znów grasowali oszuści wyłudzający pieniądze przez telefon. Wczoraj usiłowali oszukać kilkoro zielonogórzan wmawiając im, że policjanci prowadzą tajną akcję przeciwko oszustom „na wnuczka”. Jedna z oszukanych osób przelała swoje oszczędności na fałszywe konto, inne na szczęście w porę się zorientowały, że telefon od rzekomego „policjanta” to oszustwo.

 
Po raz kolejny ostrzegamy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze dzwoniąc przez telefon i podając się za członka rodziny w kłopotach lub ostatnio za policjanta, który prowadzi „tajną akcję” przeciwko oszustom na wnuczka. Dzwoniący oszust poleca wypłacić pieniądze i oddać je na przechowanie „policjantowi”, który się po nie zgłosi lub przelać pieniądze na „specjalne konto”. Perfidni przestępcy wybierają na swoje ofiary osoby starsze, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia. Pierwsze połączenie jest zawsze przez telefon stacjonarny.
    
Wczoraj środę przed południem 68-letnia mieszkanka Zielonej Góry odebrała telefon. Dzwoniący podawał się za policjanta, który prowadzi tajną akcję przeciwko oszustom „na wnuczka”. Najpierw perfidnie wypytał zielonogórzankę o stan oszczędności. Potem "poradził" szybko przelać pieniądze na "specjalne bezpieczne konto" żeby uchronić je przed kradzieżą. Zielonogórzanka niestety nie zorientowała się, że to oszustwo i przelała pieniądze na konto złodziei.
 

Kilku innych zielonogórzan również odebrało podejrzane telefony - na szczęście zorientowali się, że jest to oszustwo i powiadomili policję. Uniknęli w ten sposób utraty oszczędności.   

 
NIGDY
NIE PODAWAJCIE PAŃSTWO NIKOMU OBCEMU
LOGINÓW I HASEŁ DO KONT BANKOWYCH!

NIGDY
NIE PRZELEWAJCIE PAŃSTWO PIENIĘDZY
NA NIEZNANE KONTA!

UWAGA!

  • Policjanci nie angażują do swoich akcji osób cywilnych.
  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo.
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

 

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.

 

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
 
·    Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
·    Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
·    Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
·    Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
·    Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
·    Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr 112 lub 997.
 

 
Więcej informacji na stronie:
http://www.oszustwanawnuczka.pl/