Aktualności

Chciał oszukać seniorkę na kilkanaście tysięcy złotych. Zatrzymali go policjanci

Data publikacji 12.10.2018

Mężczyzna podejrzany o oszustwo „na policjanta” został zatrzymany w jednej z miejscowości województwa zachodniopomorskiego podczas próby wypłaty z konta kilkunastu tysięcy złotych, które wpłaciła pokrzywdzona, 79-letnia zielonogórzanka. Sprawę prowadzą i będą wyjaśniać zielonogórscy policjanci.

W ostatnim czasie w Zielonej Górze bardzo intensywnie działali oszuści, którzy wyłudzali lub próbowali wyłudzić od osób starszych pieniądze metodą „na policjanta”. Trzy dni temu /9.10/ policjanci zielonogórscy udaremnili dwa takie oszustwa, chociaż osoby pokrzywdzone zdążyły już wpłacić pieniądze na wskazane przez oszustów konta. Podobnie było wczoraj /11.10/.

                Do komisariatu II policji zgłosiła się z córką starsza, 79-letnia zielonogórzanka, która zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Domyśliła się tego dopiero po rozmowie z rodziną, gdy powiedziała, że wpłaciła pieniądze na konto wskazane przez osobę podającą się za policjanta, który zadzwonił na jej telefon stacjonarny. Córka od razu zorientowała się, że to oszustwo i wspólne z mamą przyszła złożyć zawiadomienie.

                Policjanci nie tracąc ani chwili pojechali z pokrzywdzoną na pocztę i wspólnie z pracownikami spróbowali zablokować wypłatę pieniędzy. Wtedy okazało się, że w niewielkiej miejscowości województwa zachodniopomorskiego ktoś właśnie próbuje pojąć pieniądze z konta. Policjanci natychmiast skontaktowali się z dyżurnym tamtejszej jednostki Policji, a skierowany przez niego na miejsce patrol zatrzymał mężczyznę, który chciał wypłacić pieniądze.

                Okazało się, że to 28–letni mieszkaniec tej miejscowości, znany Policji i wcześniej notowany za inne przestępstwa. Policjanci zadziałali w ostatniej chwili - dzięki ich zaangażowaniu pieniądze zostały odzyskane, a podejrzany wkrótce usłyszy zarzuty. Śledczy będą sprawdzać także czy zatrzymany mężczyzna nie ma na swoim koncie innych podobnych spraw oraz czy nie jest zamieszany w inne takie zdarzenia, które ostatnio wydarzyły się w Zielonej Górze.

                 Ten przypadek pokazuje, że oszuści nie odpuszczają stosując wymyślne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby, wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo nie żądają pieniędzy. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon od osoby podającej się za policjanta z prośbą czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, możecie mieć pewność, że macie do czynienia z oszustem.  Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i wypłatach z banku czy przelewach na poczcie zwłaszcza dużych sum pieniędzy i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy n wskazane konta, a już na pewno nie robią tego telefonicznie – to jest sposób działania oszustów!

Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

 

 

Ładowanie odtwarzacza...