Kolejne sukcesy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Kolejne sukcesy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej

Data publikacji 01.10.2018

Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zatrzymali 11 osób za przestępstwa narkotykowe, a ponadto odkryli i zlikwidowali na terenie powiatu zielonogórskiego 5 upraw konopi. Dzięki działaniom policjantów, w tym roku nie trafiło na rynek już kilkanaście kilogramów narkotyków.

                Przestępstwa narkotykowe są jednymi z najbardziej niebezpiecznych i szkodliwych, ponieważ narkotyki działają szkodliwie na mózg człowieka i w zależności od rodzaju mogą pobudzać, otępiać czy powodować agresję. Wszystkie rodzaje narkotyków prowadzą do uzależnienia i w konsekwencji do wyniszczenia fizycznego i psychicznego organizmu człowieka. Ponadto zażywanie narkotyków może prowadzić też do popełniania innych przestępstw. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy miejskiej od wielu lat zatrzymują i doprowadzają przed oblicze wymiaru sprawiedliwości osoby popełniające przestępstwa narkotykowe. Najczęściej są to osoby posiadające  lub wprowadzające do obrotu narkotyki. Często także policjanci zatrzymują osoby, które pomimo ryzyka zagrożenia karą decydują się na uprawę konopi, aby później uzyskać susz do palenia, a następnie udzielić lub sprzedać go innym osobom.

                W ciągu ostatnich 3 miesięcy zielonogórscy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową zatrzymali 10 osób, które będą odpowiadać za popełnienie przestępstw narkotykowych. W pięciu przypadkach osoby odpowiedzą  za uprawę konopi, a jedna z nich dodatkowo za posiadanie narkotyków, natomiast pozostałe 5 osób usłyszało zarzuty posiadania środków odurzających. Wśród nich jest także osoba, która odpowie za przywiezienie narkotyków na terytorium naszego kraju z zagranicy. Przy zatrzymanych osobach policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 100 drzewek konopi w różnych fazach wzrostu, z których można było wyprodukować prawie 2,5 kg narkotyku. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli prawie pół kilograma gotowego suszu marihuany i prawie 5 gramów amfetaminy. Jedna z zatrzymanych przez policjantów osób miała przy sobie 260 tabletek narkotyku zwanego ecstasy. Policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na wystąpienie do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Sąd Zdecydował o aresztowaniu go na 3 miesiące. Łączna czarnorynkowa wartość tych narkotyków to prawie 100 tys. zł.

Każdego roku zielonogórscy policjanci prowadzą dziesiątki takich spraw. Pomimo zagrożenia wysoką karą i eliminacji z rynku osób uprawiających konopie czy posiadających narkotyki, cały czas pojawiają się osoby, które skuszone perspektywą łatwego i szybkiego zarobku, podejmują to ogromne ryzyko. W konsekwencji jednak trafiają przed wymiar sprawiedliwości, gdyż wykrywalność przestępstw narkotykowych na terenie powiatu zielonogórskiego od lat wynosi ponad 90%, a w ostatnim roku wyniosła prawie 95%.

Od początku 2018 roku policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością narkotykową zabezpieczyli znaczne ilości narkotyków:
- ponad 15 kg marihuany
- prawie 3 kg amfetaminy
- 30366  tabletek ecstasy
- 950 tzw. „działek” LSD
- 14 gramów heroiny
- 384  sadzonek konopi indyjskich