Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

Dzisiaj /19.09/, już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja pod nazwą EDWARD (European Day Without A Road Death), czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Do działań również aktywnie włączyli się zielonogórscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Działania potrwają cała dobę.

                Głównym celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym do zera czyli promowanie przyjętej w wielu krajach europejskich „wizji zero”. Założenie to jest trudne do osiągnięcia w praktyce, ale takie wzmożone działania policji wielu krajów na europejskich drogach, mają przede wszystkim zwrócić uwagę na problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Data przeprowadzenia działań, EDWARD czyli 19 września br., nie jest przypadkowa, ponieważ akcja przypada w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest ona koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego – TISPOL i ma akceptację Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC), a skupia wokół siebie europejskich policjantów, których głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

Mimo ogromnego nakładu pracy i starań nie tylko Policji, ale również instytucji i organizacji krajowych oraz międzynarodowych, liczba wypadków drogowych wciąż jest zatrważająco wysoka. Ostatnie statystyki europejskie mówią o 26 tysiącach śmiertelnych ofiar wypadków w 2015 roku Europie. W Polsce, w roku 2016 w niemal 34 tysiącach wypadkach śmierć poniosło ponad 3 tysiące osób.

Tegoroczne działania EDWARD to już ich trzecia edycja. Ubiegłoroczna okazała się dużym sukcesem. Z kolei w 2016 roku, na drogach 30 państw biorących udział w działaniach zginęło 39% mniej osób niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Zielonogórscy policjanci podczas działań zwrócą szczególną uwagę na przekraczanie prędkości – co jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu czy też inne nieprawidłowe manewry. Ponadto policjanci będą kontrolować stan trzeźwości kierujących.

Podczas pierwszych godzin działań prowadzonych na terenie powiatu zielonogórskiego, policjanci ujawnili kilkadziesiąt wykroczeń, głównie przekroczeń prędkości oraz  niezapiętych pasów bezpieczeństwa, a jednemu kierującemu zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Kierujący samochodem marki Renault mieszkaniec woj. dolnośląskiego, w miejscu gdzie było ograniczenie prędkości do 70 km/h jechał z prędkością 123 km/h. Oprócz utraty prawa jazdy został ukarany mandatem i otrzymał 10 punktów karnych.

Obecność tak dużej liczby policjantów podczas działań EDWARD na drogach naszego kraju, ale także drogach europejskich ma oddziaływać na kierujących prewencyjnie, ale także przypominać o tym, że to przede wszystkim od ich zachowania w ruchu drogowym zależy bezpieczeństwo, a tym samym zdrowie czy życie ludzkie.