Aktualności

Działania „TELEFON” zielonogórskiej drogówki

Data publikacji 18.09.2018

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego dzisiaj przez cały dzień prowadzą działania skierowane do kierujących, którzy podczas jazdy samochodem korzystają z telefonu komórkowego trzymając go w ręku. Za to wykrocznie grozi mandat karny w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.

Nie ma taryfy ulgowej dla kierujących, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z takich niebezpiecznych zachowań jest korzystanie z telefonu komórkowego i trzymanie go w ręku podczas prowadzenia samochodu. Nasza uwaga zajęta jest rozmową, jedna ręka zamiast na kierownicy lub na dźwigni zmiany biegów mogą skutkować poważnym błędem – kolizją lub wypadkiem.

Korzystanie z telefonów komórkowych to nasza codzienność, wykonujemy dziesiątki połączeń, piszemy smsy. Właściwie każdy w tych czasach posiada telefony, nawet najmłodsze dzieci. Telefon towarzyszy nam także w samochodzie. Rozsądni kierowcy korzystają z zestawów głośnomówiących lub słuchawek – ale niestety wciąż pozostaje dużą grupa osób, które trzymając telefon przy uchu kierują samochodem jedną ręką i nawet puszczając kierownicę zmieniają biegi!  Takie zachowanie bardzo ogranicza naszą percepcję i odwraca uwagę od tego co się dzieje na drodze. A w ruchu drogowym sekundy mogą zadecydować o naszym bezpieczeństwie.

Kilka sekund naszej nieuwagi może spowodować, że nie zauważymy pieszego przechodzącego przez przejście czy zjedziemy na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z innym pojazdem. Kilkanaście sekund odbierania połączenia lub wybierania numeru to kilkaset metrów drogi przebytych bez uwagi kierowcy. Wydłuża się również droga hamowania, co wykazały badania: czas reakcji kierowcy na dostrzeżone na drodze zagrożenie wynosi 1 sekundę. Jadące z prędkością 100 km/h auto pokonuje w tym czasie drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która skupiona jest na prowadzeniu samochodu - droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie.

Takie zachowanie zauważono już kilka lat temu i w wielu krajach na Świecie – zakaz korzystania z telefonów wprowadzony został do kodeksu drogowego. Za popełnienie tego wykroczenia w Polsce można otrzymać mandat karny w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych (art. 45 ust. 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym). Zielonogórscy policjanci – tak jak policjanci w całym kraju – prowadzą cykliczne działania ukierunkowane właśnie ma ujawnianie takich wykroczeń. Również dzisiaj przez całą dobę policjanci zwracają szczególną uwagę na kierujących samochodami, sprawdzając czy nie rozmawiają oni przez komórkowe telefony trzymając je w dłoni.

 

Powrót na górę strony