Winobraniowe działania „Trzeźwy Kierowca” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Winobraniowe działania „Trzeźwy Kierowca”

Data publikacji 11.09.2018

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wspólnie z policjantami z innych jednostek, delegowanych do Zielonej Góry na czas Winobrania, sprawdzali dzisiaj stan trzeźwości kierujących w różnych miejscach miasta. Niestety podczas działań zatrzymali dwie osoby po alkoholu, m.in. mężczyznę, który wsiadł za kierownicę samochodu dostawczego mając ponad promil alkoholu w organizmie. Wzmożone działania będą kontynuowane, w szczególności w czasie trwającego Winobrania.

            Dzisiejsze działania przeprowadzone były w czterech różnych punktach miasta: na ul. Wojska Polskiego przy wylocie z miasta i w okolicach ronda PCK, na ul. Sulechowskiej oraz na Trasie Północnej. Prowadzone działania nie powinny być zaskoczeniem dla kierujących, ponieważ były zapowiadane wraz ze zbliżającym się Winobraniem. Dwaj kierujący zaryzykowali, wsiedli za kierownicę po alkoholu i jak się przekonali, ryzyko się nie opłaciło. W związku z tym, że kierowali po alkoholu muszą się liczyć z utratą prawa jazdy oraz grzywną. Jeden z nich, u którego badanie na zawartość alkoholu wykazało ponad promil, straci prawo jazdy na co najmniej 3 lata i będzie także odpowiadał karnie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 2 lat.

Prowadzone od kilku lat na zielonogórskich drogach działania „Trzeźwy kierowca”  spotkały się z dużą aprobatą społeczną, ponieważ dają wymierne efekty – powodują eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu, a także to, że coraz mniej takich osób decyduje się wsiąść za kierownicę. Mieszkańcy Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego zdążyli się już przyzwyczaić do tych działań, które spotykają się ze zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci także w ten sposób dbają o ich bezpieczeństwo.

Efektem tych działań jest m.in. to, że policjanci zatrzymują coraz mniej kierujących którzy decydują się wsiąść za kółko po alkoholu, a ostatnio podczas działań najczęściej wszyscy kontrolowani kierujący są trzeźwi.

Zachęcamy wszystkie osoby, które spożywały dzień wcześniej alkohol i nie wiedzą czy mogą już wsiąść za kierownicę, do skorzystania z możliwości sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie. W każdej jednostce Policji dostępne jest urządzenie Alcoblow, które wskaże czy w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Badanie takie można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Zachęcamy do korzystania z tej możliwości zwłaszcza teraz w okresie Winobrania.

Jednocześnie przypominamy, że wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących będą kontynuowane przez kolejne dni i policjanci pojawią się w różnych miejscach o różnych godzinach, dlatego przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu.