Podczas Winobrania uważaj na złodzieja! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

Data publikacji 07.09.2018

Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

Zbliżają się Dni Zielonej Góry zwane popularnie WINOBRANIEM, a to niestety czas większej aktywności złodziei. Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi będą chcieli wykorzystać ten  czas i każdą nadarzającą się wtedy okazję. Kieszonkowcy działają najczęściej w kilkuosobowych grupach.  Ich łupem padają telefony komórkowe, saszetki i portfele. Niestety zdarza się często, że kradzieże te są  także wynikiem  nieuwagi i nieostrożności samych okradzionych, zarówno mieszkańców miasta jak i turystów, którzy zajęci zakupami nie zwracają należytej uwagi na swoje rzeczy osobiste, kieszenie czy torebki. Bardzo często ofiarami kieszonkowców padają turyści z Niemiec, którzy zawsze licznie przyjeżdżają na „Dni Zielonej Góry”.

Pamiętajmy, że działalności kieszonkowców sprzyja tłok i dlatego spacerując podczas Winobrania zachowajmy szczególną ostrożność. Nie pozostawiajmy swoich rzeczy ani na chwilę bez nadzoru, zamykajmy dobrze torebki, nie nośmy telefonów i portfeli w tylnych kieszeniach spodni.

Nie zapominajmy jednak, że złodzieje mogą pojawić się także w autobusach miejskich, na przystankach, w centrach handlowych, pubach i wszędzie tam gdzie jest dużo ludzi zajętych zakupami czy uczestniczących w imprezach winobraniowych. Kieszonkowcy wykorzystują każdą nadarzającą się okazję czy to chwilę nieuwagi, niezabezpieczone kieszenie czy też  nie zamknięte torebki. Niestety często sami pokrzywdzeni pozostawiają cenne przedmioty bez nadzoru. Przykładem mogą być telefony komórkowe czy portfele pozostawiane na ladach stoisk czy w przymierzalniach. Idąc do pubu nie zostawiajmy telefonów ani portfeli na stole. Stają się one okazją i łatwym łupem dla złodzieja.

Bądźmy ostrożni, szczególnie teraz podczas Winobrania kiedy w mieście  jest więcej ludzi, łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać. Pamiętajmy o tym i nie stwarzajmy sami okazji dla złodzieja.

Pamiętajmy także o ostrożności w okolicach zielonogórskich centrów handlowych. Osoby udające się często w pośpiechu na zakupy pozostawiają w samochodach wartościowe przedmioty: torebki, radia samochodowe, telefony komórkowe i podczas zakupów często padają ofiarą złodzieja. Nie korzystajmy z tzw. „okazji” przy kupnie sprzętu elektronicznego po zaniżonej cenie. Pamiętajmy, że jeśli sprzęt elektroniczny jest dużo tańszy niż w sklepie może być wadliwy, niesprawny lub pochodzić z przestępstwa. Nie dajmy się w ten sposób oszukać.

Zielonogórscy policjanci jak co roku będą przeciwdziałać kradzieżom kieszonkowym podczas Winobrania dlatego na deptaku i wszędzie tam, gdzie będą odbywały się imprezy winobraniowe pojawi się więcej patroli, także po cywilnemu. W tym roku potężnym sprzymierzeńcem w działaniach na rzecz bezpieczeństwa będzie miejski monitoring. Na deptaku i w jego okolicach przez całą dobę nieprzerwanie działa kilkadziesiąt kamer, które zarejestrują to co będzie się działo podczas Winobrania, a nagrania pomogą w identyfikacji osób popełniających przestępstwa lub wykroczenia.