Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze

Data publikacji 05.09.2018

Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy miejskiej spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze i przypomnieli najmłodszym o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze. Nie zabrakło też ćwiczeń praktycznych.

 

Zielonogórscy policjanci od wielu już lat prowadzą spotkania w szkołach dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Te zajęcia są ważne szczególnie dla dzieci ze szkół oddalonych od ich miejsca zamieszkania. Policjanci wiedząc, że najbardziej narażone są dzieci najmłodsze, które często samodzielnie pokonują drogę do szkoły, czuwają nad ich bezpieczeństwem w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”.

Wczoraj /4.09/ policjanci odwiedzili dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze. Aby uatrakcyjnić zajęcia i utrwalić wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci spotkali się z dziećmi na jednym ze skrzyżowań, które większość z nich pokonuje codziennie w drodze do szkoły. Po krótkim instruktażu i sprawdzeniu wiedzy uczniów, przyszedł czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Policjanci wraz z dziećmi i ich nauczycielką ćwiczyli prawidłowe przechodzenie przez jezdnię w miejscu wyznaczonym.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń policjanci przypomnieli o konieczności upewnienia się czy można bezpiecznie przejść na drugą stronę. Dzieci w trakcie rozmów z policjantami zauważyły, że czasami młodzież przechodzi przez jezdnię słuchając muzyki czy korzystając z telefonu, a takie zachowanie może być niebezpieczne, bo odwraca uwagę od tego co dzieje się na drodze. Policjanci przypomnieli także o konieczności przechodzenia przez jezdnię wyłącznie na zielonym świetle, choćby nawet miało to oznaczać dłuższe oczekiwanie. Zwrócili też uwagę na tabliczkę pod znakiem, która przypomina rodzicom, aby dawali dobry przykład dzieciom przechodząc na zielonym.

Takie spotkania realizowane w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”, na ruchliwych drogach i skrzyżowaniach w rejonach szkół, będą odbywały się cyklicznie z uczniami innych zielonogórskich szkół i miejscowości powiatu zielonogórskiego. Natomiast policjanci ruchu drogowego, którzy będą teraz częściej pojawiać się rejon ach szkół zadbają o bezpieczeństwo uczniów sprawdzając jak w tych miejscach zachowują się kierujący pojazdami. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na kierowców przekraczających prędkość właśnie przy szkołach i będą wobec nich bardzo surowi.